7 VI 2011 Spotkanie z Marią Czubaszek
 Czytelnicy bocheńskiej książnicy mieli okazję spotkać się z Marią Czubaszek, poetką, pisarką i satyrykiem, autorką tekstów piosenek, scenarzystką i dziennikarką.

Spotkanie dofinasowane było z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i odbyło się w ramach realizacji projektu "Mój świat i moje życie".

Maria Czubaszek urodziła się w Warszawie a czas swoich studiów związała z Wydziałem Dziennikarstwa i Wydziałem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją przygodę z radiem rozpoczęła w roku 1960, nawiązując współpracę z audycją "Radio-Reklama". To właśnie tam zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych sloganem "Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup". Z Programem III Polskiego Radia związała się w 1966 roku. Słuchowiska w oparciu o jej teksty emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy".  Z czasem pojawiały się coraz częściej w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Wśród najważniejszych cyklicznych słuchowisk stworzonych przez Marię Czubaszek odnaleźć można Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia, Serwus, jestem nerwus.

Pierwszy tekst piosenki - Kochać można byle jak - napisała do muzyki W. Karolaka w 1965 r. Jej teksty dały niepowtarzalny wyraz artystyczny piosenkom, które można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, E. Bem, K. Cerekwicka, A. Dąbrowski, R. Kretówna, E. Kuklińska, G. Łobaszewska, G. Markowski, K. Prońko, R. Rynkowski, Trubadurzy czy VOX. Można wśród nich znaleźć wiele takich, które mają trwałe miejsce w świadomości wielu pokoleń Polaków: Bądź mężczyzną, Każdy as bierze raz, Kochać można byle jak, Miłość jest jak niedziela, Odkładana miłość, Rycz, mała, rycz, Tak mało chcę, Wyszłam za mąż - zaraz wracam.

Ważne miejsce w jej dokonaniach zajmuje twórczość dla telewizji. To ona napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 - scenariusz. Współtworzyła także scenariusze do seriali Psie serce i Na Wspólnej oraz BrzydUla. W latach 2005 - 2010 była członkiem redakcji programu "HBO na stojaka". Wystąpiła w specjalnym wydaniu programu Szkło kontaktowe - Sylwester ze Szkłem Kontaktowym. Od 2010 występuje w improwizowanym serialu Spadkobiercy, scenicznej, improwizowanej parodii konwencji opery mydlanej, emitowanym jako niezależny serial telewizyjny w TV 4 i Comedy Central Polska. Od września 2008 prowadzi program internetowy "Magia Magla" - przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl.

Wartość artystyczna i oryginalność form literackich pisanych dla mediów i na scenę domagały się publikacji książkowej. W 1980 roku ukazał się zbiór tekstów pisanych przez nią dla radia, telewizji i "Szpilek" pod tytułem Na wyspach Hula-Gula (książkę wznowiono w 1994 roku). Jest także autorką książki Dziewczyny na ścianę i na życie. W jej dorobku literackim nie brakuje sztuk teatralnych, a wśród tych najsłynniejszych znajdziemy Kwadrat, Roxy, Włącz kolor, Żona pana ministra, Przepraszam czy tu straszy.
Biblioteka zaprasza na spotkanie z człowiekiem z ogromną otwartością, tworzącym dla polskiej kultury i towarzyszącym jej przemianom, osiągnięciom, trudnościom i wyzwaniom, odznaczonym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Warto spotkać się i porozmawiać z kimś, kto we wszystkim, co robi, w tak unikalny sposób łączy dystans wobec rzeczywistości z byciem blisko człowieka, a satyrę i humor czyni językiem mądrości.

Spotkanie zgromadziło liczne grono wielbicieli talentu Marii Czubaszek, która nie zawiodła słuchaczy przekształcając swój wieczór w "wieczór śmiechoterapii".

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |