20 IV 2010 Dawid Golik i Filip Musiał
 Spotkanie autorskie z Dawidem Golikiem i Filipem Musiałem połączone było z promocją albumu pt. "Osądź mnie Boże....Ks. Władysław Gurgacz - kapelan Polski podziemnej".

Dawid Golik i Filip Musiał w albumie "Osądź mnie Boże... Ks. Władysław Gurgacz - kapelan Polski podziemnej", zaprezentowali ponad 150 fotografii ilustrujących drogę życiową duchownego. Od dzieciństwa spędzonego w Jabłonicy Polskiej nieopodal Brzozowa, przez posługę kapłańską w Towarzystwie Jezusowym, objęcie opieki duchownej nad partyzantami PPAN, aż po dramatyczne losy więzienne. Album poprzedzili wstępem bibliograficznym prezentującym nieznane dotąd szczegóły dotyczące życia kapłana.
 
Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej pod Krosnem. Był członkiem Towarzystwa Jezusowego, kapelanem szpitalnym w Gorlicach, absolwentem studiów filozoficznych i teologicznych. Szykanowany przez komunistów za głoszenie patriotycznych kazań, zaczął się ukrywać i z czasem objął funkcję kapelana oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Aresztowany przez UB i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na śmierć po pokazowym procesie. Zginął zamordowany 14 września 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim a miejsce jego wiecznego spoczynku miało pozostać nieznane. Ktoś jednak odszukał i oznaczył mogiłę, a w latach 60-tych dotarli do niej były kleryk Michał Żak - skazany wraz z ks. Gurgaczem oraz jezuita ks. Stanisław Szymański, który był pierwszym biografem swego współbrata. Po 1989 r. możliwe stało się mówienie i pisanie o losach wielu "żołnierzy wyklętych”,  których pamięć miała zaginąć wraz z ich śmiercią. W gronie tych żołnierzy był ks. Władysław Gurgacz.

Autorzy albumu Dawid Golik i Filip Musiał pracują w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Dawid Golik jest doktorantem w Instytucie Historii UJ i członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Dr Filip Musiał - politolog i historyk, adiunkt w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, jest sekretarzem redakcji "Zeszytów Historycznych WiN-u" oraz członkiem Ośrodka Myśli Politycznej. Autorem i współautorem kilkunastu książek, ostatnio wydał: "Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kard. Karola Wojtyły”, "W obronie niepodległości. Antykomunizm w II Rzeczypospolitej” oraz "Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970-1989)”.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |