21 II 2007 XL Salon Artystyczno - Literacki
 W ramach XL Salonu Artystyczno - Literackiego w sali klubu Biblioteki otwarto wystawę znakomitega bocheńskiego malarza Józefa Mularczyka "Malarska wizja polskiego krajobrazu".

Salon uświetniła muzyka w wykoaniu Stanisława Rybki - klarnet i Marii Manikowskiej - fortepian

Józef Mularczyk – ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP i właśnie w tym okresie powstały jego pierwsze obrazy. Wtedy też zaczęła się jego fascynacja górskim i morskim pejzażem. Po wojnie zamieszkał w Lęborku gdzie w latach 1945-48 pełnił funkcję społecznego opiekuna zabytków muzealnych. Zajmował się też ratowaniem zdewastowanych w czasie wojny zbiorów i etnograficznych. W 1953 roku założył szkołę muzyczną, którą kierował przez kilka lat. Od 1954 do 1955 roku wiele koncertował i dał się poznać jako utalentowany skrzypek. W 1955 roku przeniósł się do Zakopanego gdzie przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych i Liceum Ogólnokształcącym. Od 1959 roku wielokrotnie wystawiał swoje prace m. in. w cyklicznych salonach „Sztuki Podhalańskiej”. W 1974 roku na stałe zamieszkał w Bochni.
     
W 1992 roku Józef Mularczyk zainicjował Salony Artystyczno- Literackie w bocheńskiej Bibliotece, a pierwsze „salonowe” spotkanie nosiło tytuł: „Kobieta i kwiat”. W ramach salonów odbyło się jeszcze kilka wystaw artysty m. in.: „Ludzie Skalnego Podhala” (1992), „Od Bałtyku do Tatr” (1994), „Tatrzańskie uroczyska”(1997).  Ukoronowaniem działalności wystawienniczej artysty była wystawa w krakowskim Pałacu Sztuki w 1987 roku. Dużą wystawę jego twórczości (156 prac) zorganizowało także Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w 60 rocznicę rozpoczęcia pracy twórczej.

Obrazy Mularczyka spotkać można w muzeach poza granicami naszego kraju, znajdują się one m.in. w Austrii, Australii, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Mniej znanym fragmentem twórczości Józefa Mularczyka są projekty gobelinów z motywami zamków i miast polskich np. Wiśnicza, Krakowa, Nidzicy.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |