27 II 2007 754 rocznica nadania Bochni Przywileju Lokacyjnego
 Z okazji 754 rocznicy nadania Bochni przywileju lokacyjnego odbyło się w Bibliotece spotkanie, podczs którego dyr Muzeum Jan Flasza mówił o założycielu miasta księciu Bolesławie V.

Mieliśmy okazję wysłuchać: wykładu Jana Flaszy pt. "Krótka historia księcia Bolesława V, zwanego Wstydliwym, założyciela miasta Bochni i jego dobroczyńcy, opowiedziana"; odczytania aktu lokacyjnego przez Joannę Nazimek i Mirosława Orzechowskiego; konceru muzyki dawnej w wykonaniu Anetty Jasińskiej, Wojciecha Gnutka i Jakuba Jasińskiego.

Bochnia – stolica powiatu, to niespełna 30-tysięczne miasto, którego historia sięga XII wieku i nierozerwalnie wiąże się z odkryciem i eksploatacją złóż soli kamiennej. Pierwsza wzmianka historyczna o przedlokacyjnej jeszcze osadzie Bochnia, której mieszkańcy od dawna zajmowali się warzelnictwem soli, pochodzi z dokumentu z 1198 r., w którym ówczesny patriarcha jerozolimski Monachus potwierdził nadanie bocheńskiej soli warzonej dla klasztoru Bożogrobców z Miechowa. Pół wieku później odkryto w Bochni złoża soli kamiennej (jako pierwsze w Polsce). Według legendy stało się to dzięki magicznemu pierścieniowi, który miała wrzucić do jednego z szybów w węgierskim Marmaros (obecnie Maramures w Rumunii) żona Bolesława Wstydliwego - Św. Kinga. Pierścień cudownie przemieścił się na północną stronę Karpat i odnaleziony został w miejscu, gdzie Kinga poleciła podjąć poszukiwania soli. Legenda o pierścieniu Kingi odnalezionym w Bochni zapisana jest w kronikach Jana Długosza, w „Rocznikach sławnego Królestwa Polskiego”

Odkrycie złóż soli kamiennej miało ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju osady. W 1253 r. książę krakowsko-sandomierski Bolesław V Wstydliwy nadał Bochni przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim i w ten sposób stała się ona jednym z pierwszych i długo najważniejszych miast Małopolski (lokowanym nawet przed Krakowem, który prawa miejskie otrzymał cztery lata później). Sól nie tylko stała się przyczynkiem do początku miasta, lecz przez stulecia decydowała o rozwoju Bochni dając utrzymanie dziesiątkom pokoleń mieszkańców. W szybko rozwijającym się ośrodku górniczym, leżącym w pobliżu stołecznego Krakowa, przy między-narodowym szlaku handlowym, wiodącym z Europy Zachodniej przez Wrocław, Kraków i Lwów na Ruś, z odgałęzieniem w Bochni na Węgry, wytworzyło się w stosunkowo krótkim czasie dynamiczne społeczeństwo.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |