5 VI 2007 Spotkanie z Janem Płonką
 "Czy Guldenstern to Sienkiewicz?" to temat rozmowy na spotkaniu z Janem Płonką w naszej Bibliotece, podczas którego gość przekonywał słuchaczy do swojego odkrycia. Czy przekonał?

Jan Płonka- krakowski badacz twórczości Henryka Sienkiewicza. W 2001 roku w  jednym z antykwariatów  kupił poemat "Hanna" podpisany przez tajemniczego Guldensterna. Po dwóch latach badań odkrył, że napisana regularnym 13-zgłoskowcem "Hanna" może być dziełem autora Trylogii. Co więcej - badacz odmienił biografię pisarza. Do tej pory uważano, że Sienkiewicz nie brał udziału w powstaniu styczniowym, gdyż był zbyt młody i zbyt wątłej postury.

"Hanna. Poemat na tle powstania z 1863 r." wydrukowała w 1890 roku drukarnia Anczyca. W posłowiu do wydanego poematu Płonka pisze: "Według moich przypuszczeń Henryk Sienkiewicz przyjeżdża z Warszawy w czerwcu 1863 roku na Podlasie, do Burca na wakacje. Tam dowiaduje się, że jego kuzyn Zdzisław Dmochowski organizuje na polecenie gen. "Kruka" (Michała Heydenreicha) oddziałek jazdy. Siedemnastoletni Henryk bez wahania prosi kuzyna o zabranie go ze sobą do lasu. Nadchodzi pamiętny dzień - 11 lipca 1863, rozpoczyna się duża bitwa pod Janówką (koło Sławatycz). Według moich przypuszczeń był to chrzest bojowy młodego powstańca Henryka Sienkiewicza". Opis tej walki pojawia się w poemacie Hanna.

 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |