3 IX 2013 Promocja książki o św. Rozalii
 We wtorek 3 września odbyła się w bocheńskiej książnicy promocja książki Janiny Kęsek „Kult św. Rozalii w Bochni dawniej i dziś” zorganizowana przez Urząd Miasta Bochnia, Społeczny Komitet Odnowy Kaplicy Św. Rozalii i Bibliotekę.

Książkę wydał Urząd Miasta Bochnia przy współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Bochni oraz Społecznym Komitetem Odnowy Kaplicy św. Rozalii. Promocję, odbywającą się w przeddzień liturgicznego wspomnienia świętej, w imieniu nieobecnego Burmistrza Stefana Kolawińskiego rozpoczęła jego małżonka Zofia Kolawińska odczytując okolicznościowy adres skierowany do autorki, uczestników spotkania i czytelników. Słuchacze mogli obejrzeć ekspozycję obrazującą dzieje kaplicy św. Rozalii a Alina Bukowska, przedstawicielka Społecznego Komitetu Odnowy Kaplicy, zaprezentowała oryginalne dokumenty pozwalające lepiej poznać dzieje kaplicy.

Janina Kęsek, starszy kustosz w Muzeum im. S. Fischera w Bochni, jest autorką wielu publikacji opisujących dzieje naszego miasta i jego mieszkańców. Promując swoją najnowszą książkę „Kult św. Rozalii w Bochni dawniej i dziś” przedstawiła słuchaczom niezwykłą historię czci świętej, do której modlono się w Bochni od XV wieku czyli jeszcze przed jej kanonizacją. Wierni zwracali się o jej wstawiennictwo szczególnie w czasie epidemii nawiedzających miasto. Jej imię nosi jeden z cmentarzy bocheńskich a oddawana cześć znalazła swe odzwierciedlenie w kaplicach, obrazach i płaskorzeźbach. Kaplica św. Rozalii, wybudowana niegdyś za miastem a dziś znajdująca się przy ul. Krakowskiej, przez wiele lat zdawała się być zapomniana, odremontowano ją dzięki staraniom Społecznym Komitetem Odnowy Kaplicy św. Rozalii, w skład którego wchodzą ks. prałat Jan Nowakowski – proboszcz parafii Św. Pawła Apostoła, Jan Flasza – dyrektor Muzeum im. S. Fischera w Bochni oraz okoliczni mieszkańcy starający się o to by kaplica była żywym miejscem kultu.

Po prezentacji książki pieśni do św. Rozalii wykonał chór Jesienne Słowiki pod batutą Małgorzaty Czekotowskiej, zapraszając do wspólnego śpiewania uczestników spotkania. Autorce podziękowano bukietami z róż i lilii - kwiatami symbolizującymi świętą. Na zakończenie wieczoru Społeczny Komitet przygotował dla słuchaczy słodką niespodziankę – rożki św. Rozalii. 


 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |