23 X 2013 Seminarium dla bibliotekarzy.
 23 października 2013 r. odbyło się  seminarium dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego przygotowane przez instruktorów z Działu Instrukcyjno Metodycznego Biblioteki.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor PiMBP w Bochni Dorota Rzepka, która powitała przybyłych bibliotekarzy, oraz przedstawiła zaproszonego gościa i grono bibliotekarzy z Bocheńszczyzny.    
                                               
Pierwszym punktem szkolenia była prezentacja przygotowana przez Beatę Piskór - instruktora PiMBP w Bochni prezentująca projekt dofinansowany ze środków Powiatu Bocheńskiego „Młode Talenty Bocheńszczyzny”, który zrealizowało w bieżącym roku Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bochni przy współpracy z Biblioteką. Celem projektu było zaktywizowanie dzieci i młodzieży w powiecie bocheńskim, zachęcenie do rozwijania zainteresowań oraz odkrywania własnych talentów i uzdolnień. Jego uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, muzycznych i literackich oraz w konkursie plastycznym.

Kolejnym etapem szkolenia był wykład Jerzego Wyczesanego historyka sztuki, głównego Specjalisty d/s Upowszechniania Edukacji i Twórczości Artystycznej MOK w Brzesku  na temat „Środowisko artystyczno-literackie Kazimierza nad Wisłą. Listy okupacyjne Jarosława Iwaszkiewicza”. Prelegent w niezwykle zajmujący sposób, ilustrując swoją wypowiedź materiałami archiwalnymi (oryginalne rękopisy i maszynopisy listów i wierszy), oraz własnymi tekstami, przedstawił  koloryt artystyczny i literacki Kazimierza Dolnego nad Wisłą, związanych z nim pisarzy i artystów. Szczególną uwagę poświęcił Antoniemu Michalakowi - malarzowi scen religijnych i portretów, rysownikowi, kolekcjonerowi, członkowi ugrupowania Bractwo św. Łukasza oraz Tadeuszowi Pruszkowskiemu - profesorowi Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, który w 1923 r. przywiózł swoich uczniów do Kazimierza na plener malarski a artyści bez reszty zawładnęli miastem, i trwa to po dziś dzień. Oddzielną część spotkania prelegent poświęcił Jerzemu i Marii Kuncewiczom - animatorom środowiska artystycznego Kazimierza nad Wisłą. Ich dom zwany dziś „Kuncewiczówką” nieodmiennie wpisuje się w historię bohemy Kazimierza Dolnego a „Dwa księżyce” - zbiór opowiadań  Marii Kuncewiczowej w szczególności oddaje klimat tamtych czasów.
Druga część wykładu przeznaczył na omówienie korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza i Antoniego Michalaka, którzy w okresie międzywojennym wymieniali między sobą informacje z życia codziennego i uwagi na temat swojej twórczości artystycznej właśnie za pomocą listów. Wykład został barwnie zilustrowany oryginalnymi rękopisami z prywatnego archiwum Jerzego Wyczesanego.

Seminarium zakończono omówieniem bieżących spraw bibliotecznych.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |