6 IX 2014 Bocheńskie Narodowe Czytanie
 W pierwszą sobotę września Bochnia po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie”, zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w tym roku poświęconą „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Biblioteka i Dom Kultury zaprosili wszystkich mieszkańców na wielkie święto literatury do amfiteatru w Parku Rodzinnym Uzbornia. Prezydent Bronisław Komorowski zachęcając do lektury „Trylogii” pierwszego polskiego noblisty pisał iż łączy ona w wyjątkowy sposób głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. Aby i młodzi uczestnicy mogli posłuchać znanych im utworów, bocheński program wzbogacono o fragmenty z „Krzyżaków” i „W pustyni i w puszczy”.

Tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania poprowadziła Ewa Rachfalik – Dyrektor II LO w Bochni. Wybrane fragmenty dzieł Sienkiewicza przeczytali Starosta Bocheński Jacek Pająk, Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, v-ce Starosta Tomasz Całka, zastępcy Burmistrza Robert Cerazy i Tomasz Przybyło, radni miejscy: Marta Babicz, Jan Balicki, Marek Całka, Jan Czechowski, Cecylia Kamionka, Jacek Kawalec i Władysław Rzymek. Do akcji włączyli się duchowni: ks. Jan Nowakowski – Proboszcz Parafii św. Pawła Apostoła i ks. Maciej Gorgosz – katecheta w tamtejszej parafii oraz przedstawiciele policji - kom. Łukasz Radzięta i straży pożarnej - mł. brygadier Mirosław Mroczek. W postacie z dzieł Sienkiewicza i w role narratorów wcielili się dyrektorzy bocheńskich szkół i instytucji: Robert Hołda, Anna Kocot-Maciuszek, Jolanta Kruk, Jerzy Pączek, Dorota Rzepka i Jerzy Sumara. Wśród czytających byli przedstawiciele urzędników, bibliotekarzy i nauczycieli: Anna Kawalec, Anna Kubać, Marek Maciuszek, Bogumiła Sroka-Barbach i Bożena Śliwczyńska. Rolę najzabawniejszej sienkiewiczowskiej postaci – Onufrego Zagłoby przeczytał Andrzej Krasoń – asystent posła Bernackiego. Nastrojową piosenkę Danusi Jurandówny zaśpiewała Joanna Laszkowska  słuchaczka Policealnej Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie, w postać Stasia wcielił się Maksymilian Truś uczeń I LO a Nel Gabrysia Fortuna – uczennica PSP nr 1.
Jedną z ostatnich scen „W pustyni i w puszczy”, odnalezienie Stasia i Nel, nie tylko przeczytała lecz również zainscenizowała grupa SRH Najemników Bocheńskich pod kierunkiem Krzysztofa Kasprzyka.

Dla słuchaczy przygotowano również dodatkowe atrakcje: test z nagrodami ze znajomości utworów H. Sienkiewicza poprowadzony przez Bernadettę Macheta – instruktora w bocheńskiej Bibliotece, i krzyżówką, której prawidłowe rozwiązanie upoważniało do wzięcia udziału w losowaniu nagród. Narodowe czytanie zakończono wspólnym zaśpiewaniem piosenki z filmu o Małym Rycerzu "W stepie szerokim". Uczestnicy akcji, którzy przynieśli własne egzemplarze książek Henryka Sienkiewicza mogli oznakować je okolicznościową pieczęcią związaną z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania, przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP. Pieczęć ta będzie dostępna przez najbliższe trzy tygodnie w Dziale Zbiorów Audiowizualnych Biblioteki (ul. Mickiewicza 5), chętni będą mogli nią oznakować swoje książki.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
  
Image
 
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |