1 X 2014 Spotkanie z Wojciechem Jagielskim
 W bocheńskiej Bibliotece gościł na spotkaniu z czytelnikami Wojciech Jagielski znakomity pisarz, dziennikarz, publicysta i korespondent, z uwagą towarzyszący i opisujący naszą współczesność, mistrz słowa i reportażu.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i było dofinasowane przez Instytut Książki.

Wojciech Jagielski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był związany z telewizją, Polską Agencją Prasową i Gazetą Wyborczą. Później powrócił do współpracy z PAP. Jest również współpracownikiem BBC i publikuje w Le Monde. Jego zainteresowania i serce prowadzą go zasadniczo w dwóch kierunkach: jeden to Afryka, drugi to Kaukaz i Azja Środkowa. Wśród  ważnych dla polskiej literatury współczesnej książek, które napisał o Afganistanie, Czeczenii i Kaukazie, Ugandzie i RPA znajdują się: „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”.

W swojej twórczości Wojciech Jagielski kontynuuje tradycje reportażowe Ryszarda Kapuścińskiego, który zajął istotne miejsce w jego życiu. Niezmiennie uważa go za swojego mistrza i przyjaciela. To właśnie sam mistrz opublikował w grudniu 1994 roku w Gazecie Wyborczej recenzję debiutu naszego gościa: zbioru reportaży „Dobre miejsce do umierania”. Wojciech Jagielski jest wieloletnim obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji. To człowiek mądry i otwarty, jeden z niewielu dziennikarzy, których teksty są z akceptacją i szacunkiem przyjmowane przez fachowców zajmujących się islamem i kulturą muzułmańską. W swojej pracy szuka prawdy i otwiera nam drzwi do doświadczeń, pragnień i potrzeb ludzi uwikłanych w konflikt. Z odpowiedzialnego i twórczego dziennikarstwa stworzył prawdziwą sztukę. W swoich książkach i reportażach dba o obiektywizm i próbuje krok po kroku zbliżać się do przedstawianej rzeczywistości, ukazując ją z wielu perspektyw. Rozmawia z każdą ze stron i rzetelnie przedstawia ich racje. Z takim samym zainteresowaniem i uwagą wysłuchuje zarówno przywódców politycznych i wojskowych jak i zwykłych mieszkańców opisywanych terenów. Miejsca, o których pisze odwiedza wielokrotnie i uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Obserwowane i opisywane „tu i teraz” w jego tekstach zawsze wiąże się z przeszłością. Niejednokrotnie to jedyny sposób na zrozumienie aktualnej sytuacji, z którą mamy do czynienia. Charakterystyczne jest także to, że nie zawsze pisze o miejscach, na które zwrócone są oczy całego świata. Zawsze jednak o tych, gdzie dzieje się coś ważnego. Zawsze o wydarzeniach i ludziach, których głos powinno być wyraźnie słychać – a niknie, bywa lekceważony lub traktowany z obojętnością. Jego książki nie są po prostu zbiorami reportaży. Mają wyjątkowo staranną konstrukcję, a dzięki jego wiedzy, warsztatowi i wrażliwości niejeden z ich fragmentów nabiera wyraźnie alegorycznego wymiaru. To bardzo cenne dla tych, którzy w niełatwym świecie wciąż szukają uważności i świadomej refleksji.

Wojciech Jagielski jest laureatem licznych nagród, między innymi Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagrody Fundacji Pruszyńskich, Nagrody im. Dariusza Fikusa, czy Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Był nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010. Potwierdzeniem społecznego znaczenia jego twórczej pracy stała się Odznaka Honorowa „Bene Merito” – w uznaniu za wartościowe i odważne prezentowanie problematyki międzynarodowej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.  

Dwugodzinne spotkanie z czytelnikami wypełniły refleksje na temat pracy korespondenta, rzetelności  i odpowiedzialności dziennikarskiej. Opowieści o pasji towarzyszącej człowiekowi, pasji pozwalającej z zainteresowaniem a nawet fascynacją realizować swoje powołanie nie bacząc na zagrożenia i niebezpieczeństwa. Pasji, za którą płaci się często wysoką cenę. Pytania zadawane przez słuchaczy zachęcały do wspomnień, opowieści o spotykanych ludziach, odwiedzanych miejscach i krajach, o świadomych wyborach  a czasem przypadkach, które kierowały losami autora i dzięki którym powstawału jego książki.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |