10 XI 2014 Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem
 W przeddzień Święta Niepodległości Starostwo Powiatowe w Bochni i Biblioteka zaprosili czytelników na spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem i promocję jego najnowszej książki „Jakie piękne samobójstwo”.

Rafał Ziemkiewicz to znany wielu czytelnikom pisarz, dziennikarz, publicysta, twórca literatury fantastyczno – naukowej i komentator naszej współczesności. Zadebiutował jako twórca literatury science fiction i fantasy. Ma imponujące doświadczenie jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Współpracował z redakcjami wielu czasopism m.in. Gazeta Polska, Rzeczpospolita, Newsweek Polska, Przewodnik Katolicki oraz radiem publicznym TVP Info i TVP Historia.

Współtworzy tygodnik „Do Rzeczy”. Od stycznia 2013 wchodzi w skład rady nadzorczej Telewizji Niezależnej S.A., która zarządza stacją Telewizja Republika. Prowadzi autorską audycję „Salonik polityczny” na antenie tej stacji. Ma za sobą także ciekawy okres doświadczeń scenicznych: od 2007 do 2011 występował z Kabaretem Pod Egidą. Wśród wydanych przez niego powieści znaleźć można następujące pozycje: „Wybrańcy Bogów”, „Pieprzony los Kataryniarza”, „Walc stulecia”, „Ciało obce”, „Ognie na skałach”, „Żywina”, „Zgred”. Imponująca jest liczba wydanych przez niego opowiadań oraz dorobek publicystyczny, m.in.: „W sieci”- wybór felietonów, „Wkurzam Salon” - biograficzny wywiad rzeka, „Myśli nowoczesnego endeka”, „Uwarzałem, że”.

Najnowsza publikacja Rafała Ziemkiewicza „Jakie piękne samobójstwo”, ukazała się w maju br. To książka publicystyczno - historyczna z zawartym w podtytule pytaniem: „Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?”. Rafał Ziemkiewicz otwiera nią nowy rozdział swojej twórczości. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to analiza powodów, dla których na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obracało się przeciw nam. Czy siedemdziesiąt lat po zakończeniu II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie? Czy wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu? Czy wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski? I jak to było w przypadku Polski.

Na te i inne pytania, chętnie zadawane przez słuchaczy, starał się odpowidzieć nasz gość. Spotkanie rozpoczął od wykładu, podczas którego wyjaśniał powody swojego zwrotu w stronę publicystyki historycznej, jak długo "dojrzewała" w nim ta książka i ile lat pracy, gromadzenia materiałów, przeszukiwania archiwów (nie wszystkich, gdyż niektóre dokumenty utajnione są po dziś dzień), studiowania pamiętników i dzienników wymagało jej napisanie. Przede wszystkim przeanalizował postawę polskich polityków potrafiących się porozumieć dla dobra naszego kraju (na przykład w 1918 r.) lub dbających tylko o zaspokojenie własnych ambicji. W niektórych przypadkach pokazywał analogie wydarzeń historycznych i współczesnych. Czas spotkania okazał się za krótki by móc obalić wiele mitów z naszej historii, ale na pewno pozwolił na nowe spojrzenie na historyczną i współczesną Polskę.

Za wieczór autorski podziękował gościowi Starosta Bocheński Jacek Pająk. Zgodnie z tradycją na zakończenie nie zabrakło podziękowań, wyrazów uznania dla autora, autografów i indywidualnych krótkich rozmów.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |