21 X 2015 Seminarium dla bibliotekarzy
 21 października 2015 r. odbyło się  seminarium dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego przygotowane przez instruktorów z Działu Instrukcyjno Metodycznego Biblioteki.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor PiMBP w Bochni Dorota Rzepka, która przywitała po raz pierwszy uczestniczących w szkoleniu: Sławomira Biernata Dyrektora GCKSiC w Łapczycy, Barbarę Krawczyk Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapczycy i Annę Kita nowego pracownika Biblioteki w Woli Nieszkowskiej oraz wszystkich bibliotekarzy przybyłych z całego powiatu bocheńskiego. Po czym poinformowała o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, przygotowywanej Ustawie o książce, możliwościach starania się o granty w programach MKiDN oraz zmianach czekających bibliotekarzy czyli deskryptorach Biblioteki Narodowej.
                                       
Pierwszym punktem szkolenia była prezentacja przygotowana przez Bernadettę Machetę - instruktora PiMBP w Bochni „W świecie księdza Jana, poety ludzi i Boga - o księdzu Janie Twardowskim w 100-tu lecie urodzin”. W której twórczość  ks. J. Twardowskiego była motywem przewodnim,  a100-tna rocznica urodzin doskonałą okazją do przypomnienia jego sylwetki i dorobku poetyckiego. Z niezwykłą wrażliwością, ilustrując swą wypowiedź pięknymi fotografiami oraz muzyką prelegentka zaprezentowała, poetę wyjątkowego, który w sposób prosty, a jednocześnie magiczny ukazywał otaczający nas świat. Uczestnicy spotkania zostali wzbogaceni trafiającą prosto w serce pogodną, nieraz żartobliwą, życzliwą i mądrą liryką ks. Jana.

Kolejnym gościem szkolenia była Teresa Mrugacz - nauczycielka polonistka, malarka i poetka a tematem jej wykładu przygotowanie i upowszechnienie publikacji „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej ziemi żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku”, której jest współautorką i redaktorką. W zajmujący i barwny sposób, uatrakcyjniając swój wykład np. fragmentami wypowiedzi przeczytanymi gwarą, omówiła tradycje ludowe ziemi żegocińskiej. Książka ta pozwoli je uchronić od zapomnienia i przekazać przyszłym pokoleniom. Jest też przykładem dbałości o kulturę ludową i narodową tożsamość na terenie Gminy. Na zakończenie wykładu T. Mrugacz opowiedziała o swojej pasji malarskiej i wystawie prezentowanej w sali klubu Biblioteki.

Następnie członkowie Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bochni zostali zaproszeni na nadzwyczajne walne zebranie Koła SBP.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |