28 IV 2016 Lekcje biblioteczne o tajemnicach powietrza
 „Tajemnice powietrza” to cykl lekcji bibliotecznych zorganizowanych w kwietniu 2016 r. w Filii nr 6 dla najmłodszych czytelników, czyli przedszkolaków i uczniów klas 0.

Gdzie znajduje się powietrze? Do czego jest potrzebne? Czy można je zobaczyć, poczuć, spróbować, zważyć? Jak należy o nie dbać? Na te i na wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy lekcji bibliotecznych dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 i 2, kl. 0 PSP nr 5, kl. 0 i I PSP nr 7 oraz Niepublicznego Przedszkola „Mały Odkrywca”
.
Sprawdzały również do czego niezbędne jest powietrze. Zatykając nos i zamykając usta przekonały się, że nie można żyć bez dopływu tlenu. Dostęp powietrza jest konieczny też do spalania co potwierdziło doświadczenie z przykryciem szklanką palącej świecy. W dalszej części spotkania mali goście przedstawili sytuacje, w których można poczuć powietrze. Wskazali korzyści płynące z powiewu wiatru, a także podali przykłady jego niszczycielskiej siły. Poradzili sobie z nazewnictwem słabego i silnego wiatru, w szklankach z wodą zademonstrowały sztorm i bryzę morską. Z łatwością wymienili przedmioty poruszające się dzięki sile wiatru. Dzieci szukały dowodów na istnienie powietrza przeprowadzając doświadczenia: „Ukryte powietrze” „Samodmuchający się balon”, „Odrzutowy balon”, „Wiatr psotnik”. „Bańki mydlane”.  Z zaciekawieniem oglądały książki z serii „Świat bez tajemnic” oraz „Zabawa i nauka” pełne opisów eksperymentów i wesołych zabaw z udziałem powietrza. Wysłuchały też wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Piotruś i Powietrze”, którego bohater przekonał się jak ciężka jest praca powietrza. 
                                                
W związku z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi dalszy ciąg spotkania był poświęcony ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami. Chłopcy i dziewczynki opowiadali o tym co zatruwa nasze środowisko oraz jak należy dbać o jego czystość. Spotkanie zakończyło wykonanie różdżek wiatru, które powiewały nad głowami zadowolonych dzieci. Lekcje dzięki doświadczeniom badawczym pozwoliły rozwijać aktywność twórczą dzieci i zaspokoić ich ciekawość poznania tajemnic powietrza.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |