14 VI 2016 Zabytkowe podziemia Kopalni Soli Bochnia
 Z okazji Dni Bochni w sali klubu Biblioteki uroczyście otwarto wystawę fotograficzną „Zabytkowe podziemia Kopalni Soli Bochnia” zorganizowaną przez Kopalnię Soli Bochnia i bocheńską Bibliotekę.
 
Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem Bocheńszczyzny. Właśnie dzięki złożom soli, miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej Małopolski. W każdym mijającym stuleciu Kopalnia Soli wywierała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa. Dziś Kopalnia staje się nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest w niej działalność turystyczna. Odwiedzający ją goście mogą zwiedzać  trasę turystyczną lub historyczną. Bocheńska Kopalnia, jako jedyna w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami, a szczególną atrakcją turystyczną jest ekspozycja multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię naszej ojczyzny. Jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli Bochnia to niezwykłe miejsce doceniane przez organizatorów wielu imprez sportowych, rozrywkowych i eventów. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych. Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto.

Piękno bocheńskiej kopalni widziane oczami artystów fotografów możemy podziwiać w bocheńskiej Bibliotece. Fotografie na wystawę wykonało siedmiu artystów, członków Krakowskiego Klubu Fotograficznego:
Adam Brzoza -  pasjonata gór i przyrody. Jego przygoda z fotografią zaczęła się od gór, ale jest także twórcą wyjątkowych zdjęć przybliżających odbiorcom różne zakątki świata: Indie, Nepal, Skandynawię, Europę. Jego fotografie przyciągają, fascynują, zapraszają w inne światy. Fotografią zajmuje się profesjonalnie od 8 lat, jest fotografem National  Geographic Polska.
Laura Dec – podróżniczka i fotografka. Poszukuje mistycznej harmonii oraz prawdy o życiu ludzi w różnych strefach kulturowych naszego globu. Tworzy fotografie pod wpływem chwili operując wąską paletą barw. Jest współautorką cyklu i laureatką wielu konkursów fotograficznych, właścicielką firmy MamaFoto.pl, specjalizującej się w fotografii rodzinnej, ciążowej i dziecięcej.
Bartłomiej Krężołek -urodził się w 1977 roku. Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnym dzieciństwie pozując fotografującemu tacie oraz rozkręcając na drobne części jego Smienę. Fotografię traktuje jako medium twórczej ekspresji, a aparat jak kolejne domowe AGD. Specjalizuje się w fotografii architektury i fotografii motoryzacyjnej.
Bożena Pochopień do fotografii powróciła po latach. Dzięki spotkaniom w Krakowskim Klubie Fotograficznym zrozumiała, że w tej dziedzinie nauka nigdy się nie kończy, że fotografia wymaga cierpliwości i pokory. Fotografuje przyrodę, architekturę i ludzi. Dużą radość i zadowolenie daje jej praca fotoreportera-wolontariusza na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Fundacji Hipoterapia w Krakowie.
Beata Sulikowska przygodę z fotografią zaczęła w 1999 r., zajmuje się nią hobbistycznie, ale z wielką pasją. Inspiruje ją piękno przyrody, niepowtarzalność życia codziennego, zwierzęta oraz wszystko, co wokół niej się dzieje. Pod uważnym i krytycznym okiem zasłużonych i znanych kolegów fotografów uczyła się tajemnic kadru i kompozycji, aby zadowolić swoimi fotografiami nawet najbardziej kapryśnego odbiorcę.
Ryszard Tatomir, dla którego fotografia jest jego wielką pasją oraz jednym z elementów pracy twórczej i zawodowej. Cały czas poszukuje w niej głębszej wymowy. Stara się łączyć obraz z otaczającym go tłem tak, aby tworzył spójne dzieło i przenosił fotografię w inny wymiar. Jest członkiem kilku organizacji m.in. Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą.
Janina Wrzak - geolog i speleolog. Zajmuje się fotografią i makrofotografią przyrodniczą, w tym także fotografią trójwymiarową. Fotografowała i filmowała wyrobiska i minerały w kopalniach Kłodawa, Wieliczka, KGHM Polska Miedź S.A. i Bochnia.

Otwarcia wystawy dokonali prezes Kopalni Soli Bochnia Zbigniew Rojek i z-ca dyrektora bocheńskiej książnicy Alicja Imiołek. Przedstawili oni rolę Kopalni Soli jaką odgrywała na przestrzeni stuleci i jaką spełnia obecnie. Mówili o atrakcjach turystycznych, a Z. Rojek opowiedział o nowej trasie przyrodniczej, która będzie dostępna dla gości od 25 czerwca br. Wspomniano również o niedawnej promocji książki „Kopalnia Soli w Bochni” T. Wojciechowskiego i zaprezentowano sylwetki siedmiu artystów fotografików, będących autorami zdjęć, które znalazły się na wystawie. Dwie autorski fotografii Bożena Pochopień i Beata Sulikowska osobiście przybyły na otwarcie wystawy. Goście zostali zaproszenie na symboliczną lampkę wina i poczęstunek przygotowany przez Kopalnię Soli. Całość spotkania uświetnił mini koncert członków Górniczej Orkiestry Kopalni Soli w Bochni.

Wystawa w sali klubu będzie prezentowana do 25 lipca, następnie przeniesiona będzie na Planty Salinarne i zaprezentowana w ramach Świtowych Dni Młodzieży. Zapraszamy do jej oglądania.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |