18 VII 2016 Malarstwo Sławomira Jabłońskiego
 Filia nr 1 Biblioteki w Bochni zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa Sławomira Jabłońskiego „Spacerem po Bochni”, które odbyło się 18 lipca 2016 r. w sali Biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 1.

Sławomir Jabłoński urodził się 25 sierpnia 1947r. w Nysie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, na kierunku tkactwo artystyczne oraz historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był nauczycielem i wychowawcą w Internacie Zespołu Szkół Budowlanych w Bochni. Na swoim koncie ma liczne wystawy malarstwa i tkaniny artystycznej m.in. w Bochni, Dębicy, Tarnowie, Niepołomicach.

W Bochni, mieście z którym związał swoje życie, powstała większość jego prac malarskich. Pod względem tematyki, to właśnie pejzaże bocheńskie stanowią istotną część jego twórczości. Malując akwarelą lub olejem odkrywa przed nami urokliwe zakątki miasta. Pomaga mu w tym dobra znajomość topografii i architektury oraz wyczucie klimatu Bochni. Pod jego pędzlem nawet zwyczajny krajobraz nabiera piękna i blasku. Wśród widoków, które często przywołuje w swoich „bocheńskich obrazach”, można spotkać: Rynek, dziedziniec Muzeum, szyb Sutoris, widok ulic: Białej, Gołębiej, Kraszewskiego, Niecałej, Bernardyńskiej, Matejki, Kościół św. Mikołaja i wiele innych zakątków miasta.

Prezentowane na wystawie prace to obrazy olejne powstałe na przestrzeni lat, stąd niektóre z nich, pokazujące nieistniejące obiekty lub zmienione miejsca, mają już wartość historyczną. Można je oglądać wspominając Bochnię sprzed lat. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy Biblioteki - Filii nr 1.

 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |