3 VIII 2016 Narodowe Czytanie w Bochni
 W pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się piąta edycja akcji Narodowe Czytanie. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w jej bocheńskiej odsłonie na Plantach Salinarnych o godz. 17.00.

W tym roku czytaną książką będzie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Lektura ta została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu zaproponowanych propozycji, konkurując z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie. Wspólne czytanie powieści będzie pięknym uczczeniem ogłoszonego przez Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza w 100 lecie śmierci pisarza oraz przypomnieniem o 120 rocznicy publikacji „Quo vadis” w formie książkowej.

Narodowe Czytanie będzie się odbywać pod patronatem Pary Prezydenckiej. W swoim przesłaniu Prezydent Andrzej Duda zachęcając do wzięcia udziału w akcji napisał: „Jestem przekonany, że Narodowe Czytanie to znakomity czas by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Wierzę, że lektura "Quo vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość.”

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Biblioteka i Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które chcą przeczytać podczas Narodowego Czytania fragment powieści prosimy o zgłoszenie się do bocheńskiej Biblioteki, ul. Mickiewicza 5, tel. 14 612 22 32 lub 14 612 21 03, do 19 sierpnia 2016 r.

 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |