30 VIII 2016 Spotkanie o bł. Pier Giorgio Frassatim
   Na zakończenie wakacji bocheńska Biblioteka zaprosiła na spotkanie poświęcone bł. Pier Giorgio Frassatiemu, o którym opowiadała Anna Marek - koordynator przyjazdu relikwii Błogosławionego do Polski i Członek Towarzystwa Ciemnych Typów.

Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał, nazwał Pier Giorgio Frassatiego „Człowiekiem ośmiu błogosławieństw”. Beatyfikował go 20 maja 1990 r. stawiając jako wzór dla współczesnej młodzieży całego świata. Ojciec Święty Franciszek mówił o patronie młodzieży: „Pier Giorgio był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Kim był ten zmarły w wieku 24 lat młodzieniec, że zasłużył nie tylko na szacunek ale i na beatyfikację? Urodził się w Turynie w 1901 r. jako syn malarki i polityka, właściciela liberalnego dziennika „La Stampa”, w rodzinie stroniącej od religii. Studiował  inżynierię górniczą, był członkiem licznych stowarzyszeń religijnych i organizacji społecznych. Człowiekiem ascezy i modlitwy, który wiarę łączył w jedno z czynną miłością. Pomagał cierpiącym, zepchniętym na margines i opuszczonym. A poza tym … dobrze pływał, jeździł na rowerze i konno, kochał góry, uwielbiał spotkania z przyjaciółmi, dobrą zabawę i robienie dowcipów.. Nad fascynację pięknem i sztuką, zamiłowanie do sportu i zainteresowanie problemami społecznymi, stawiał zawsze stałe zjednoczenie z Chrystusem. Od 1922 r. tercjarz dominikański. Zmarł na skutek infekcji chorobą Heinego-Medina, na krótko przed ukończeniem studiów, w 1925 r.

Rok przed śmiercią założył, wraz z przyjacielem Marco Beltramo, pierwsze Towarzystwo Ciemnych Typów z grupy swoich najbliższych przyjaciół. Jak wspominała później Luciana Frassati, siostra Pier Giorgia, „pod wątłą strukturą Towarzystwa i jego żartobliwym statutem kryły się wyższe cele… było to prawdziwe stowarzyszenie modlitwy”. Pierwsze włoskie Ciemne Typy jeździły razem w góry, świadczyły pomoc biednym, wspierały się nawzajem w przeżywaniu codzienności. „Mało nas, ale dobrych jak makaron” – brzmiała ich grupowa dewiza.  Z czasem idea Towarzystwa dotarła do innych państw, w tym i do Polski. Na facebooku rybnickiego Towarzystwa czytamy: „Towarzystwo Ciemnych Typów tworzyć mają - jak chciał sam Pier Giorgio Frassati - "drabowie i drabinki", złączeni w radości przeżywania wiary. Zobowiązują się do wzajemnej regularnej modlitwy. Na miarę swoich możliwości spotykają się też na górskich szlakach, naśladując pasję swojego patrona...”

Podczas spotkania o zwyczajnym a równocześnie niezwykłym życiu i działalność P. G. Frassatiego opowiadała Anna Marek- koordynatorka z ramienia Associazione Pier Giorgio Frassati  promocji i wydarzeń związanych z przyjazdem relikwii bł. P. G. Frassatiego do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży oraz Członek Towarzystwa Ciemnych Typów, któremu patronuje bł. Pier Giorgio.  Prezentowała filmy o Błogosławionym i zdjęcia z peregrynacji relikwii. W przedstawianiu Błogosławionego pomagała Grażyna Dyduła – pracująca jako wolontariuszka podczas pobytu relikwii w Krakowie. Wielką niespodziankę zarówno prelegentce jak i słuchaczom sprawiła Wanda Wątorska opowieścią o swoich długoletnich kontaktach z siostrzenicą Pier Giorgia – Wandą Gawrońską i o wieloletnich staraniach by wystawa o Błogosławionym była prezentowana i w Bochni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki z peregrynacji a chętni mieli możliwość nabycia książki napisanej przez Lucianę  Frassati „Mój brat Pier Giorgio”.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |