14 X 2016 "Budzenia manekina" J. Babiarz i J. Szota
 W piątkowy wieczór 14 października 2016 r. w Bibliotce gościli Joanna Babiarz i Janusz Szot zapraszając na wieczór poetycko muzyczny „Budzenie manekina”.

Joanna Babiarz i Janusz Szot to małżeństwo kochające poezję i piszące ”na dwa pióra”. Wspólnie stworzyli i występują z programem autorskim "Budzenie manekina", który zaprezentowali już m.in. w Zakopanem, Łodzi, Krakowie i Muszynie. Kolejnym miejscem prezentacji była bocheńska Biblioteka.

Joanna Babiarz urodziła się w Nowym Sączu. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. im. Haliny Poświatowskiej, O Poetyckie Wrzeciono, Skrzydło Pegaza czy Turniej Jednego Wiersza. W latach 1979-1981 była najmłodszym członkiem grupy poetyckiej „Sącz”, od roku 1996 uczestnik Klubu Literackiego „Sądecczyzna”. W 2002 została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Wydała 10 książek poetyckich oraz współuczestniczyła w wydaniu płyty poezji śpiewanej zespołu Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. W roku 2014 została nagrana płyta autorska "Pastorałki z Nowego Sącza" do której napisała teksty pastorałek dla dzieci. 8 lutego br. odbyła się premiera opery dziecięcej z librettem jej autorstwa pt: "Calineczka" w wykonaniu dzieci z Autorskiej Szkoły Pianistycznej.

Janusz Szot vel Micke Bonny urodzony w Brzesku /1964r./  to malarz, satyryk, poeta, były członek zespołu rockowego Erzatz. Debiutował rysunkiem satyrycznym na łamach tarnowskiego tygodnika "TEMI". Uczestniczył w plenerach malarskich, współrealizował wystawy zbiorowe i indywidualne. W roku 1981 był laureatem konkursu malarskiego w ramach Pleneru w Brzesku. W latach 80-tych należał do KKMP przy MAK w Tarnowie. Obecnie uczestniczy w różnych imprezach poetyckich – Zlot Poetów w Łodzi, Jurajska Jesień Literacka w Złotym Potoku, Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie w Chojnicach, Wrzosowisko w Piwnicznej, Ogrody Poetyckie w Limanowej. Jako poeta debiutował w Antologii Klubu Literackiego "Sądecczyzna" - "Pierwsze Spotkanie", Nowy Sącz 1997. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Starym Sączu "Witraż Poetycki". Ilustracje jego autorstwa znajdują się na okładkach almanachów pokonkursowych oraz indywidualnych książek poetyckich. Wydał tomiki poezji pt: "Ścieżki nocy", Warszawa 2002r., "Kuszenie licha" Stary Sącz 2014r. w roku 2015 był współautorem tomiku Być obok" Joanny Babiarz jako autor grafik i strony tytułowej.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image


Program „Budzenie manekina” zaprezentowany przez gości Biblioteki słuchaczom to piękny poetycki dialog, rozmowa dwóch twórców za pomocą wierszy, przeplatana poetyckimi piosenkami śpiewanymi przy akompaniamencie gitary, skrzypiec i harmonijki ustnej. Dialog, który swym pięknem, grą na strunach różnych uczuć, ma obudzić wrażliwość na poetyckie słowo w człowieku nieczułym na poezję - tytułowym manekinie.
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |