17 XI 2016 Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
 W czwartek 17 listopada Andrzej Stasiuk, znany polski prozaik, dramaturg, eseista i krytyk literacki, spotkał się z czytelnikami w bocheńskiej Bibliotece.

A. Stasiuk jako bystry obserwator i bezpośredni uczestnik przemian społecznych i kulturowych z uwagą, wrażliwością i głęboką intuicją próbuje razem z nami zbliżać się do otaczającej nas rzeczywistości, odsłaniając jej różnorodność, bogactwo, tajemnice i sprzeczności. Jego pisarstwo stało się ważnym artystycznym głosem w debacie nad współczesnością i cennym towarzyszem w drodze, na której każdy z nas spotyka się z sobą samym i otaczającą nas rzeczywistością.

Urodził się w Warszawie, życie prowadziło go niekonwencjonalnymi drogami, ucząc dokonywania trudnych wyborów i pozwoliło mu zbliżyć się do niezwykle różnorodnych środowisk. Debiutancki zbiór opowiadań „Mury Hebronu” (1992) stanowił zapis więziennych doświadczeń. Kolejne tomy prozy ugruntowały pozycję literacką Stasiuka. „Opowieści galicyjskie” to z kolei na poły fabularyzowane, na poły reportażowe obrazki z życia mieszkańców Galicji. Jako twórca został uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. w 1995 roku nagrodą Fundacji im. Kościelskich). Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego "undergroundu" w Polsce. Popularnością cieszy się także jego tom opowiadań pod tytułem „Za rzeką” (1996). Kontynuacją owych opowieści stał się tom prozy „Dukla” (1997). Utwór ten został nominowany do literackiej nagrody Nike. Największą sławę osiągnął pisarz w roku 1999, kiedy to opublikował powieść pod tytułem „Dziewięć”. Wielu krytyków literackich porównuje ją i warsztat autora, ze sławami takimi jak: Nowakowski, Hłasko czy Tyrmand. Do nagrody Nike w 2002 roku został nominowany kolejny tom jego opowiadań pod tytułem „Zima”.  Wydana w 2004 roku książka Andrzeja Stasiuka „Jadąc do Babadag” została laureatką Nagrody Nike 2005. Rok później jego sztuka „Noc czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna” uzyskała nominację do Nagrody Nike 2006. Jego kolejna proza „Taksim” (2009) została laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2010 w kategorii prozy i znalazła się w półfinałowej czternastce Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus 2010”. Do Nagrody Nike nominowane były także jego kolejne książki: niewielki esej podróżny „Dziennik pisany później”, zbiór felietonów „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” i zapis podróży po Rosji, Chinach i Mongolii „Wschód”. W 2015 roku ukazał się zbiór rozmów, jakie ze Stasiukiem przeprowadziła Dorota Wodecka pod tytułem „Życie to jednak strata jest” oraz „Kucając" - zbiór prozatorskich miniatur.
 
Nasz gość jest  Ambasadorem Polszczyzny w Piśmie (Katowice 2015) a rok 2016 przyniósł mu wyróżnienie Austriacką Nagrodą Państwową w dziedzinie literatury europejskiej. Cokolwiek pokazuje nam, otwierając swoim piórem drzwi do innych społeczności i kultur lub ukazując nam naród, którym jesteśmy, rzeczywistość kulturową i społeczność, którą współtworzymy szuka spotkania z człowiekiem.

Jego manifest artystyczny brzmi: „pisać, skreślać, myśleć, patrzeć, słuchać, pisać i skreślać, skreślać, skreślać…”. I naprawdę wie, jak patrzeć i słuchać, by myśleć… i skreślać. Skreślać to, co prawdę czyni nieczytelną i nie pozwala odsłaniać tego, co wydaje się nieuchwytne, trudne do dostrzeżenia, dotknięcia – lub trudne do przyjęcia. Skreślać, by poznawać i odkrywać ludzką naturę. On potrafi to odsłaniać.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów książki, dofinasowane przez Instytut Książki. A licznie przybyli do sali klubu miłośnicy twórczości A. Stasiuka mieli okazję posłuchać i poroznmawiać o jego współpracy Tygodnikiem Powszechnym, twórczości, podróżach, wydawnictwie Czarne, piosenkach Boba Dylana, łemkowszczyźnie, miłości do jazdy samochodem... Mogli również zakupić najnowszą książkę "Osiołkiem" i ustawić się w długiej kolejce po autograf :-)
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |