10 XI 2016 Seminarium dla bibliotekarzy
  W Filii Nr 3 odbyło się 9 listopada 2016 r. jesienne seminarium dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego przygotowane przez Dział Instrukcyjno –Metodyczny PiMBP w Bochni.

Bibliotekarzy gościła Filia Nr 3 bocheńskiej Biblioteki w nowej siedzibie -wyremontowanym budynku przy ul. Kurów 77. Na spotkanie przybyło grono trzydziestu pięciu bibliotekarzy, których powitała Dyrektor Biblioteki Dorota Rzepka. Na wstępie o pracy i bogatej ofercie czytelniczej Filii opowiedziała jej kierownik Małgorzata Rydz ilustrując swą wypowiedź ciekawą wystawą fotograficzną.

Pierwszą prezentację „Sieciowanie jest trendy – Portal Labib.pl” przygotowała Beata Piskór – instruktorka PiMBP w Bochni. LABiB to sieć aktywnych bibliotekarzy z całej Polski, dla których biblioteka jest miejscem szczególnym. Jej ideą jest sieciowanie i łączenie bibliotekarzy, którzy w myśl hasła „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły” chcą działać, dzielić się doświadczeniem, rozwijać i odpowiadać na problemy i wyzwania bibliotekarzy pracujących zarówno w małych jak i dużych ośrodkach miejskich i na wsiach. Natomiast Labib.pl jako portal społecznościowy dla bibliotekarzy jest doskonałym narzędziem do realizacji tych założeń i niekończącym się źródłem inspiracji i pomysłów na ubogacenie działań promujących biblioteki, książkę i czytelnictwo.

„Od punktu do biblioteki czyli jak powstawała sieć biblioteczna w powiecie” to kolejny temat spotkania bibliotekarzy. Bernadetta Macheta, instruktorka Biblioteki opowiedziała o historii bibliotek w powiecie bocheńskim na przestrzeni 70 lat.  Wypowiedź swą zilustrowała barwną prezentacją i fragmentami wspomnień wieloletniej dyrektorki i założycielki bocheńskiej książnicy, Marii Bielawskiej. Wielu bibliotekarzy mogło odnaleźć związki swoich bibliotek z miejscami, wydarzeniami i  ludźmi z przeszłości opisanymi w tekstach Pani Marii. Współczesne biblioteki są w większości placówkami nowoczesnymi, toteż perspektywa minionego czasu sprawia, że z sentymentem wspominamy przeszłość i dostrzegamy jak  wiele się zmieniło.

W drugiej części spotkania Barbara Banach pracownik Czytelni dla Dorosłych PiMBP w Bochni zaprezentowała Bibliografię Małopolski jako nowe źródło informacji. Prezentacja dotyczyła tworzenia bibliografii regionalnej, która jest częścią ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych. W Małopolsce jest tworzona przez zespół bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i bibliotek powiatowych, w tym bocheńskiej Biblioteki. Zawiera informacje dotyczące publikacji o Bochni i regionie bocheńskim. Uczestnicy spotkania uczyli się jak użytkownik w wygodny i prosty sposób może wyszukać odpowiednie treści w bazie zasobów Bibliografii. Baza jest dostępna pod adresem: www.bibliografia.malopolska.pl  oraz na stronie www.biblioteka-bochnia.pl w zakładce Katalogi i Bibliografie.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |