7 XII 2016 Spotknie z Lidią Luchter-Krupińską
 Na spotkaniu z czytelnikami 7 grudnia 2016 r. gościła w Bibliotece Lidia Luchter-Krupińska promując swoją najnowszą książkę, powieść historyczną  „Róża z Dębińskiego zamku”.

Lidia Luchter-Krupińska jest wieloletnią kierowniczką i starszym kustoszem Muzeum  w Zamku w Dębnie oraz autorką wielu opracowań naukowych i popularnonaukowych związanych głównie z jej pracą muzealną. Spod jej pióra wyszły między innymi: „Poczet Pań i Panów na Dębnie”, „Legendy o Dębnie i Pilźnie” czy „Budowle sakralne Dębna”.  Za swą pracę została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W swej najnowszej książce, powieści historycznej „Róża z Dębińskiego zamku” autorka snuje opowieść o losach węgierskiej rodziny Wesselinich, właścicieli Zamku w Dębnie w epoce renesansu. W podtytule książki czytamy, że jest to historia „sekretnego miłowania Anny Wesselényi i poety Bálinta Balassiego z Ungaryi”. Na szeroko zarysowanym tle historycznym autorka przybliża losy rodziny Wesselinich – węgierskiej rodziny, która zamieszkiwała w zamku w Dębnie u schyłku XVI wieku, odkrywając przy tym chronione w tajemnicy przez stulecia wielkie uczucie, łączące Annę, żonę ówczesnego właściciela Dębna, z wybitnym poetą i dramaturgiem węgierskiego Odrodzenia.

Na początku spotkania Lidia Luchter - Krupińska wspomniała początki swojej pracy w Dębnie w latach 70-tych ubiegłego wieku oraz perypetie związane z powstaniem muzeum w pustym, remontowanym zamku. Następnie snuła barwną opowieść o tym jak pomysł na książkę zrodził się w 1989 roku, dokładnie 400 lat po pierwszej wizycie Balinta Balassi w Dębnie (w 1589 r.), o historii miłości Balassiego i Anny oraz o perypetiach rodziny Wesselini. Autorka czytała, a raczej recytowała z pamięci, utwory węgierskiego poety. Przeglądem ilustracji, zdjęć i rycin dopełniła zawiłą historię tej rodziny...  Zafascynowana trudnym, barwnym, awanturniczym życiem Balinta z pasją, przejęciem i zaangażowaniem przybliżała słuchaczom jego postać. Powieść zawiera szereg wątków autentycznych, m.in.: postaci historyczne, opis choroby, śmierci oraz pogrzebu króla Stefana Batorego, opis winobrania, czy wreszcie wesela Gryzeldy Batorówny w Krakowie. „Róża z dębińskiego zamku” zawiera mnóstwo informacji o renesansie, obrazuje życie towarzyskie Polski i Węgier w tej epoce. Z kolei dla lepszego oddania klimatu epoki książka napisana jest językiem stylizowanym na język staropolski.

Uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę po czym uzyskać dedykację autorki.

 
Image
 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |