15 X 2019 Spotkania z Renatą Piątkowską
 W Filii nr 6 bocheńskiej Biblioteki, 15 października 2019 r., gościła na spotkaniach z czytelnikami  Renata Piątkowska, jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży.
  
Image
 

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Audiobook kontra książka czyli z czym lepiej podróżować?” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestniczyli w nich uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bochni oraz klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni wraz z nauczycielami. Pisarka podczas spotkań zaprosiła młodzież do świata pakistańskiej dziewczynki walczącej o prawa dzieci do nauki - Malali Yousafzai - bohaterki jednej ze swoich książek „Która to Malala?”. Punktem wyjścia do rozmów o losach Malali było przedstawienie przez autorkę realiów życia panujących w Pakistanie. Zapoznanie uczniów ze zwyczajami i normami przyjętymi w tym państwie dało obraz z jaką rzeczywistością miała do czynienia bohaterka książki. Następnie pisarka opowiedziała o dzieciństwie Malali, środowisku w jakim dorastała, jej podejściu do życia, zamachu na jej życie oraz całej lawinie zdarzeń, którą ten przykry incydent wywołał. Opisując jej życie udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze. Malala stała się bowiem symbolem walki o prawa dzieci do edukacji i do życia w pokoju oraz symbolem walki o równe traktowanie dziewczynek i kobiet. W 2014 roku została najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Na zakończenie spotkanie pisarka zacytowała fragment przemówienia Malali Yousafzai przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”. Ze spotkania z Renatą Piątkowską uczniowie mogli wynieść cenną lekcję i przesłanie, by doceniać wolność, równy dostęp do edukacji i pełną swobodę w zwyczajnym życiu nastolatków, z czego Malala nie mogła cieszyć się tak, jak oni. Pisarka także uświadomiła dzieciom, że blisko sto milionów dzieci na całym świecie jest pozbawionych tego przywileju.

W czasie spotkania pisarce towarzyszyła Malwina Kożurno – profesjonalna lektorka, która czytała wybrane fragmenty książki Renaty Piątkowskiej. Po spotkaniu można było zakupić książki pisarki i oczywiście zdobyć cenny autograf.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |