21 XII 2019 Audiobook kontra książka
 Biblioteka zakończyła realizację projektu „Audiobook kontra książka czyli z czy lepiej podróżować?” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym uczestniczyło ponad 800 osób.
 
  
Image
 
Projekt promował audiobooki i książki o tematyce podróżniczej. W ramach zadania odbyło się kilka spotkań z popularnymi twórcami. Na pierwszym spotkaniu zatytułowanym „Podróże na krańce świata i w głąb siebie” gościł Jan Mela - podróżnik i działacz społeczny, autor książki „Poza horyzonty”. Drugim gościem był Witold Szabłowski - dziennikarz, reportażysta, podróżnik i pisarz, który promował swoją najnowszą książkę „Jak nakarmić dyktatora”. Kolejnym spotkanie to kulinarna podróż po świecie z Adamem Borowiczem, kucharzem i podróżnikiem. Opowiadał on o daniach i smakach różnych krajów.  Przeprowadził także wśród gości spotkania quiz kulinarny, a poprawne odpowiedzi nagradzał przyprawami, zakupionymi na potrzeby quizu. W podróż po świecie zabrał nas także Tomasz Michniewicz, zawodowy podróżnik i reporter. Zachęcał do podróżowania bez biur podróży, mówił o odpowiedzialnym i bezpiecznym wędrowaniu. Pokazał jak spełniać swoje podróżnicze marzenia i przy tym pomagać innym. Opowiadał o swoich podróżniczych książkach, z których każda jest inna, w tym najnowszej „Chrobot” – Książce Roku 2018 Traveler National Geografic i Książce Roku 2019 Lubimy Czytać.
 
Dla młodych czytelników odbyły się dwa spotkania z Renatą Piątkowską, autorką książki „Która to Malala?”. Opowieści o najmłodszej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. Autorka mówiła o realiach życia dzieci w Pakistanie, zwyczajach, tradycjach. Przedstawiła historię pasztuńskiej dziewczynki, która nie miała takich samych praw jak chłopcy do nauki i korzystania z dóbr kultury. To ona dzięki pomocy ojca podjęła tę nierówną walkę o wolność dzieci i kobiet. Zapłaciła za to ogromną cenę. Autorka uświadomiła dzieciom, że Malala chciała się uczyć za wszelką cenę, a nie mogła. Dzieci w Polsce mają możliwości, warunki do nauki, ale często nie robią tego z ochotą. Przedstawiła istniejące dysproporcje między krajami. Młodych czytelników uzdolnionych plastycznie, z żyłką fotografa, Biblioteka zaprosiła wzięcia udział w konkursie „Kolaż nietypowych zdjęć mojego miasta”. Powstałe prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w Filii Nr 6. Dla aktywnych zorganizowano wycieczkę w Gorce, na Turbacz. Efektem wycieczki jest wystawa fotograficzna wyeksponowana w Dziale Zbiorów Audiowizualnych. Swoje święto mieli także miłośnicy muzyki. Na zorganizowanym koncercie melomani mogli posłuchać muzyki, melodii pochodzących z różnych stron świata.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu był bezpłatny. Mamy nadzieję, że każdy znalazł dla siebie coś interesującego i że poprzez projekt został zachęcony do podróżowania muzycznie, krajoznawczo, smakowo i czytelniczo. 

 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |