30 XII 2019 "Biblioteka teatrem słowa" - podsumowanie
 Dobiegła końca realizacja projektu „Biblioteka teatrem słowa”, którego celem było edukowanie młodzieży, rozbudzenie zainteresowania teatrem współczesnym oraz zachęcanie do świadomego i kreatywnego udziału w kulturze.
  
Image
 


W ramach projektu zorganizowano warsztaty teatralne, które pozwoliły doskonalić praktyczne umiejętności młodych ludzi, zdobyć wiedzę o sztuce aktorskiej, kulturze żywego słowa, emisji głosu oraz tekście, nierozerwalnie związanym z budowaniem sytuacji scenicznej. Wśród trenerów zaproszonych do udziału w projekcie był Juliusz Chrząstowski, aktor teatralny, zawodowo związany z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, który udzielił szereg cennych wskazówek dotyczących prawidłowej postawy recytującego, właściwego akcentowania i poprawnego wymawiania słów. Warsztaty w oparciu o metodę dramy przeprowadziła Kinga Sobieszczańska, pedagog, trener i aktorka Teatru Bakałarz. Wykonując podstawowe ćwiczenia aktorskie, uczestnicy warsztatów osobiście doświadczyli pracy twórczej. Kolejne zajęcia poświęcone były pracy z głosem. Dr Anna Mróz, adiunkt w Instytucie Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, zaproponowała szereg ćwiczeń oddechowych i emisyjnych, ze wskazaniem na właściwą dykcję i artykulację głosu. Ostatnie szkolenie poprowadziła Małgorzata Gałkowska, aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie, która podjęła próbę uświadomienia młodym uczestnikom czym jest teatr, co to jest  improwizacja na scenie, jak się skoncentrować i jak opanować tremę.

Zwieńczeniem projektu były dwa spotkania z aktorami, mającymi bogate doświadczenie zawodowe. „Teatr – sztuka spotkania” czyli rozmowa  o teatrze z Dorotą Pomykałą, która chętnie dzieliła się ze słuchaczami wspomnieniami o swoich początkach na scenie i mistrzach teatru, a także o swojej pracy ze studentami – adeptami sztuki aktorskiej. Kolejny gość  to Wiesław Komasa, który w czasie spotkania recytował piękne utwory autorstwa m.in. Tadeusza Różewicza, Romana Brandstaettera, Jana Pawła II i Józefa Tischnera, wprawiając odbiorców w zadumę i refleksję.

Projekt „Biblioteka teatrem słowa” był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Udział we wszystkich działaniach w ramach projektu był bezpłatny.

 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |