12 VII 2012 Spotkanie z prof. Danielem Dudą
 W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni mieliśmy okazję spotkać się z Danielem Dudą - kapitanem żeglugi wielkiej, profesorem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni.

Bohaterkami wieczoru były dwie wyjątkowe pozycje z kręgu książek prezentujących tematykę morską: książka Henryka Spigarskiego „Morze jak chleb powszedni. Profesor Dr Kpt. Ż. W. Daniel Duda. Monografia” oraz prof. Daniela Dudy „Józef Poznański. Pierwszy Dyrektor Urzędu Morskiego. Przyczynek do dziejów administracji morskiej”. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzającego przemówienia profesora, który podzielił się refleksjami na temat swoich pasji,” ostatnich wydarzeń i osiągnięć Towarzystwa Nautologicznego oraz obu publikacji, których ukazanie się na rynku wydawniczym stało się okazją do naszego spotkania.  

Następnie przyszedł czas przeznaczony na laudacje i szerszą refleksje poświęconą publikacjom. Na początek nasza uwaga została skierowana w stronę książki Henryka Spigarskiego „Morze jak chleb powszedni”. Książka stanowi monograficzną opowieść o fascynującym życiorysie, twórczości i działalności bohatera naszego spotkania: profesora Daniela Dudy. Usłyszeliśmy laudację na temat książki, którą wygłosił Jan Flasza - Dyrektor bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera. Publikacja „Józef Poznański. Pierwszy Dyrektor Urzędu Morskiego” to monograficzna prezentacja postaci i działalności komandora Józefa Poznańskiego, specjalisty w zakresie prawa morskiego, logistyka, współtwórcy polskiej gospodarki morskiej, propagatora budowy linii kolejowej na Półwyspie Helskim Puck - Hel, współautora projektu ustawy sejmowej o budowie portu morskiego w Gdyni i pierwszego dyrektora gdyńskiego Urzędu Morskiego. Laudację wygłosiła Marta Krupska, pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Po wygłoszonych laudacjach byliśmy świadkami ceremonii wodowania– pięknej i oryginalnej tradycji wprowadzania morskich książek wśród czytelników. Tradycji, która od dwudziestu kilku lat przyjęła się wśród piszącej braci żeglarskiej i marynarskiej oraz wśród autorów piszących o sprawach bliskich ludziom morza. Matkami chrzestnymi książek, wygłaszając uroczystą formułę i dokonując symbolicznego aktu „chrztu” książki,  zostały mgr inż. Anna Rakoczy i Monika Czesak - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Bochni.

Spotkanie pięknie zakończył  moment wręczenia wychowance Szkoły Podstawowej Nr. 1 w Bochni Pierścienia „Gdyńskich zaślubin z morzem”, wyróżnienia, przyznanego przez naszego gościa - prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Wszystko przebiegało w uroczystym i bardzo refleksyjnym nastroju. Nasz gość także i tym razem nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Systematycznie odwiedza Bochnię i od szeregu lat przekazuje cenne pamiątki, medale i wydawnictwa poświęcone tematyce morskiej Muzeum im. Stanisława Fischera oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Także i tym razem otrzymaliśmy, obok nowych publikacji, specjalnie dedykowaną Bibliotece ozdobną muszlę perłową z bursztynem.

Podczas  spotkania można było, za symboliczną opłatą otrzymać wodowane książki, a wszystkie uzyskane tą drogą fundusze zostały przekazane na zakup specjalistycznych przyborów szkolnych dla dzieci będących pod opieką Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bochni.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |