22 III 2011 Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem
 Biblioteka w Bochni oraz Bursa Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego chcąc uczcić Rok Czesława Miłosza zaprosiły czytelników na spotkanie z twórczością Noblisty, podczas którego Andrzej Franaszek wygłosił wykład "Niepokój Czesława Miłosza".

Andrzej  Franaszek – literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor działu kulturalnego w Tygodniku Powszechnym, zajmuje się twórczością polskich poetów współczesnych, jest również autorem biografii Miłosza.

Twórczość Czesława Miłosza kształtowana przez historię i burzliwe losy pisarza jest bardzo różnorodna zarówna pod względem rodzajowym jak i gatunkowym. Przypada na czas dwudziestolecia międzywojennego, lata II wojny światowej oraz czas powojenny.  Zadebiutował na łamach uniwersyteckiego pisma "Alma Mater Vilnensis" wierszami Kompozycja i Podróż w 1930 r. , trzy lata później ukazał się debiutancki tomik „Poemat o czasie zastygłym”. Pierwsze utwory Miłosza wpisując się w nurt katastroficzny. Po wojnie jego poezja stała się bardziej intelektualna; wiązała się z ambicjami odbudowania trwałych wartości europejskiej kultury, sumienia i wiary. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa. Zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna. W okresie gdy Miłosz przebywał na emigracji w Polsce jego utwory były publikowane w drugim obiegu i znane tylko niewielkiej grupie czytelników. Dzięki Literackiej Nagrodzie Nobla przyznanej pisarzowi w 1980 r. znany jest Polakom przynajmniej z kilku utworów. Większość dzieł Miłosza została już szeroko skomentowana przez krytyków, recenzentów i naukowców a wiele z nich miało dla polskiej literatury niezwykłe i niepodważalne znaczenie.

W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza wybitnego poety, prozaika, tłumacza, eseisty, niezwykle wnikliwego obserwatora i świadka epoki oraz laureata Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji w wielu krajach świata jest obchodzony Rok Miłosza a to doskonała okazja by ponownie pochylić się i poznać niełatwą twórczość Noblisty.

Wybrane wiersze poety przypomnieli wychowankowie Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Bochni pod kierunkiem Ewy Matus.

 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |