6 XI 2009 Jan Grzegorczyk w Bibliotece
 Liczne grono wielbicieli twórczości Jana Grzegorczyka przybyło do sali klubu Biblioteki na spotkanię autorskie, podczas którego pisarz promował najnowszą książkę pt. "Chaszcze".

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Nie tylko słuchamy... . Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabo widzących", dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Grzegorczyk jest pisarzem, publicystą, autorem scenariuszy filmowych, radiowych i telewizyjnych, tłumaczem… – po prostu: mistrzem słowa. Urodził się 12 marca 1959 roku w Poznaniu, studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, od 27 lat związany jest z dominikańskim miesięcznikiem „W drodze”. Debiutował książką „Każda dusza to inny świat” (1998) poświęconą „Bożemu miłosierdziu, św. Faustynie, ks. Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym”. Od tej pory właściwie wszystkie książki Grzegorczyka — tak jak stworzona przez niego postać Księdza Grosera („Adieu”, „Trufle”, „Cudze pole”) czy niezwykłe „Niebo dla akrobaty” (akcja toczy się w gorzowskim hospicjum) - stanowią kolejne wcielenia opowieści o cierpieniu, miłosierdziu i odwadze włączenia własnego życia w wymiar, który je nieskończenie przekracza, ale właśnie dlatego czyni naprawdę bliskim.
Jako człowiek doskonale znający warsztat redaktorski, Grzegorczyk przeprowadził dziesiątki wywiadów, a jego rozmowy z Romanem Brandstaetterem, Janem Dobraczyńskim, ks. Janem Twardowskim, Zenonem Laskowikiem, benedyktynem ojcem Karolem Meissnerem do dziś zachowują swe znaczenie nie tracąc nic na sile oddziaływania. Swoją wyobraźnię, wyczucie słowa i doświadczenie literackie wykorzystuje jasko autor scenariuszy do filmów dokumentalnych („Raj nieodzyskany”, „Widziałem wielu Bogów”, „Skrawek nieba”) i sztuk  radiowych („List od Papieża”, „Tata kupi mi auto”). Jest także felietonistą „Przeglądu Sportowego”.
Ogromne znaczenie dla rozwoju twórczości Jana Grzegorczyka ma przyjaźń i współpraca z ojcem Janem Górą, pisarzem, twórcą „Lednicy2000”. Rozpoczynał od redagowania jego książek, by potem jako współautor pisać razem z nim (m.in. „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Ryba to znaczy Chrystus” czy „Skrawek Nieba”).

Jan Grzegorczyk od lat tłumaczy z żoną książki, głównie z języka angielskiego. Od roku 2000 pracuje również w wydawnictwie „Zysk i S-ka”, gdzie kieruje działem literatury polskiej, religijnej i sportowej.

We wrześniu bieżącego roku krakowskie Wydawnictwo Znak wprowadziło nową serię wydawniczą o nazwie „Powieść z duszą”. Jako pierwsza z tej serii ukazała się powieść Jana Grzegorczyka „Chaszcze”. Jak zwykle – pisarz stworzył świat, który zna się i pojmuje intuicją i uczuciem, znacznie trudniej go jednak opisać w kilku słowach. Las pełen oznak wiosennego życia i samobójcza śmierć człowieka znalezionego przez Stanisława Madeja, samotnego pięćdziesięcioletniego mężczyznę, rodząca się zagadka nagłej i przerażającej śmierci, odkryty na korze drzewa napis „Judasz”… to tylko początek tej niezwykłej podróży w głąb osobistej historii życia… i nie tylko.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |