29 XI 2012 Nagroda dla moderatorki bocheńskiego DKK
 Wyróżnienie oraz list gratulacyjny za tworzenie aury sprzyjającej rozmowom o książkach wręczono Barbarze Banach, opiekunce Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w naszej Bibliotece w trakcie spotkania moderatorów DKK w WBP w Krakowie.

Dyskusyjne Kluby Książki działające w bocheńskiej Bibliotece skupiają w swoich szeregach miłośników literatury, którzy w natłoku codziennych obowiązków znajdują czas na lekturę. Przyłączyć się do nich może każdy, bez względu na liczbę czytanych książek oraz gatunek literacki, jaki preferuje. Spotkania DKK prowadzonego z dużym zaangażowaniem od ponad pięciu lat przez B. Banach odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 17.00 w Sali Klubu naszej Książnicy. Wszystkich natomiast, którzy korzystają z niezwykłych i coraz bardziej popularnych form wydawniczych, jakimi są książki audio (tzw. audiobooki), zawierające mistrzowskie interpretacje wybitnych dzieł polskiej i światowej literatury w wykonaniu aktorów i lektorów, zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Audio – w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 16.00 w Dziale Zbiorów Audiowizualnych.

Na terenie Małopolski Dyskusyjne Kluby Książki rozpoczęły swoją działalność w 2006 roku. Początkowo były to ostrożne i delikatne próby mające na celu rozpropagowanie mody na czytanie i na dyskusję o książkach. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania! Dziś w województwie małopolskim działa przeszło 120 Klubów Dyskusyjnych, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży, a zgromadzenie opiekunów rzeczonych klubów ze względu na ich liczbę wymagało zorganizowania warsztatów dwudniowych. Odbyły się one 20 (I grupa) i 21 (II grupa) listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Po powitaniu uczestników przez wojewódzkiego koordynatora, Elżbietę Skrzydlewską i podsumowaniu prawie sześciu lat owocnej i wytężonej pracy głos zabrał gość warsztatów – Krzysztof Koziołek, pisarz, dziennikarz i wydawca. Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty a czasami topograficzny – tak zatytułowany był jego wykład. Przez krytykę uważany za pierwszego polskiego twórcę kryminałów skandynawskich, sam o swoim pisarstwie mówi inaczej: „Podczas gdy dla Skandynawów historia kryminalna jest tylko tłem dla ukazania ważnych problemów społecznych, tak dla niego wręcz przeciwnie - to akcja i intryga stoją na pierwszym miejscu, a elementy realnego świata i ogólnej rzeczywistości służą jedynie wyeksponowaniu opisywanej zagadki kryminalnej”. Krzysztof Koziołek pokierował warsztatami, których celem było zdobycie umiejętności pisania artykułów na strony internetowe bibliotek oraz do prasy lokalnej, w sposób ciekawy i przyciągający uwagę czytelników. Jest to ważny aspekt pracy bibliotekarzy, którzy pisemnie dzielą się wrażeniami ze spotkań autorskich, klubowych oraz innych imprez kulturalnych, recenzują książki, informują o planowanych przedsięwzięciach biblioteki. Drugą część warsztatów poświęcono robieniu dobrych zdjęć w trakcie imprez kulturalnych. Uczestnikom warsztatów umożliwiono przeprowadzenie własnych sesji fotograficznych, których obiektem stał się prowadzący szkolenie pisarz.

Na koniec moderatorzy zostali uwiecznieni na grupowej fotografii, nie obeszło się bez podziękowań, snucia planów na przyszłość, życzliwych uwag i żartów.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |