27 II 2013 Wystawy z okazji 760 rocznicy lokacji Bochni
 Z okazji 760 rocznicy nadania praw miejskich Bochni Wypożyczalnia dla Dorosłych i Czytelnia zapraszają do obejrzenia okolicznościowych wystaw „Bochnia w literaturze” i „Z teki bibliografa …”.

27 lutego 1253 roku książę krakowski i sandomierski Bolesław V zwany Wstydliwym, wydał w Korczynie akt lokacyjny, w którym zezwolił czterem zasadźcom, założyć miasto Bochnia na prawie magdeburskim z przywilejami, jakie posiadał Wrocław i którego zarządzenia prawne stały się dla Bochni wzorem. Lokacja miasta była bezpośrednim następstwem odkrycia na terenie Bochni soli kamiennej. To ważne wydarzenie, a zwłaszcza jego okrągłe rocznice są zawsze specjalnie świętowane przez lokalną społeczność. Z tej okazji można oglądać w Bibliotece dwie wystawy książkowo – dokumentacyjne.

W Wypożyczalni dla Dorosłych jest eksponowana „Bochnia w literaturze”, która prezentuje obok literatury pięknej tj. baśni, legend i podań, poezji, powieści i opowiadań, wspomnień  i publicystyki również liczne opracowania historyczne, biograficzne i literackie dotyczące naszego miasta i ludzi tworzących jego tożsamość. Obok zbiorków baśni Z. Wiśniewskiej, jedynej na razie monografii „Bochnia. Dzieje miasta i regionu” pod redakcją F. Kiryka, licznych wydawnictw autorstwa Jana Flaszy i pracowników Muzeum, pokazano m.in.: powieść M. Odyniec „Dom pod Campi”, opowiadanie I. Iredyńskiego „Fascynacja” czy poetycki zapis kronik miejskich A. Pacuły pt. „Solna Góra”. Z Bochnią wiążą się nazwiska zapisane na kartach historii znanych malarzy, literatów i ludzi zasłużonych na polu nauki. Biografie wybitnych postaci m.in.: króla Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Brodzińskiego, Jana Matejki, Heleny Modrzejewskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Okulickiego, Witolda Pileckiego, ks. kapelana Jana Ziółkowskiego, Wisławy Szymborskiej zachęcają do poznania ciekawej przeszłości solnego grodu. Warto ją nieustannie pogłębiać, bo ludzie nie znający historii swego środowiska „to jakby wychodźcy bez własnego dziedzictwa” (A. de S. Exupery). Cytując jeszcze zasłużonego etnografa Z. Glogera „Obce rzeczy dobrze znać, swoje obowiązek” zachęcamy czytelników do wybrania sobie lektury dotyczącej historii miasta i regionu.
 
Czytelnia prezentuje ekspozycję „Z teki bibliografa…” przygotowaną w oparciu o własne zbiory zwane „Bochniana” – są to książki, foldery, artykuły i wycinki prasowe mówiące o  mieście wieloaspektowo. Wystawa będzie przedstawiać Bochnię w czterech „odsłonach” (zmiana ekspozycji co kwartał ). Aktualnie prezentowane są materiały dotyczące początków miasta, jego lokacji i herbu oraz żupy solnej  nierozerwalnie związanej z zaraniem dziejów miasta. Bogaty zbiór folderów  uzupełnia i okrasza ekspozycję. W kolejnych odsłonach planowane jest pokazanie życia  społecznego i gospodarczego, następnie edukacji, kultury i sportu. W IV kwartale planuje się przybliżenie sylwetek wybitnych Bochnian oraz życia religijnego. Bazą do pokazania Bochni z dawnych lat jest zbiór wycinków prasowych sięgający lat 50 –tych XX wieku.

 
Image
 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image


Szczególne zapraszamy do zwiedzenia obu wystaw uczniów. Na życzenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeprowadzamy lekcje biblioteczne objaśniające prezentowane materiały. Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminów lekcji bibliotecznych: „Bochnia w literaturze” tel. 614-52-27 (do końca marca), „Z teki bibliografa…” tel. 614-52-26.
                                
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |