25 IV 2014 Bochnia dla Jana Pawła II
    W piątkowy wieczór poprzedzający kanonizację Jana Pawła II w ramach cyklu imprez przygotowanego pod wspólnym hasłem "Bochnia dla Jana Pawła II" przez instytucje bocheńskie w Bibliotece zagościła poezja Karola Wojtyły i muzyka.

"Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku" – te słowa Karola Wojtyły najlepiej oddają jego stosunek do własnej twórczości poetyckiej. Jako poeta był najpierw zafascynowany Biblią i renesansem, potem romantyzm. Uprawiał lirykę refleksyjną, precyzyjną i powściągliwą stylistycznie, często wizyjną. Dwa nieduże poematy „Pieśń o Bogu ukrytym” oraz „Pieśń o blasku wody” skupiają się wokół doświadczeń wewnętrznych człowieka w jego obcowaniu z naturą, tajemnicą bytu, z Bogiem. Utwór „Myśl jest przestrzenią dziwną” to niemal filozoficzna analiza ludzkich aktów poznawczych, w tym fenomenu intelektu jako daru. Poemat „Kamieniołom” rozważa moc osoby ludzkiej, jej pracę, budowanie wspólnoty z naturą i ludźmi. Rozwija te myśli obszerny, z pogranicza poezji i prozy poetyckiej, utwór „Wigilia wielkanocna 1966”, z mistycznym motywem rozmowy z Bogiem, z tematem cierpienia i natury, wreszcie z finalną wizją ziemi jako świętej więzi człowieka i przyrody, co jest obrzędem ukazującym światło Boga. Twórczość literacka Karola Wojtyły zakończyła się z chwilą jego wyboru na papieża. Wyjątkiem jest jednak wydany w 2003 r. „Tryptyk rzymski”, który sygnował już jako Jan Paweł II.

Uczniowie bocheńskich szkół podstawowych i gimnazjów: Julia Grzesik z akompaniamentem Katarzyny Mroczek, Julia Jakieła. Marta Kowalska, Paulina Malaca, Filip Rzepecki, Aleksandra Włodzimirow, podczas wieczoru poezji Karola Wojtyły w bocheńskiej Bibliotece zaprezentowali wybrane utwory poetyckie. Występy ubogaciły piosenki: "Nie lękajcie się" w wykonaniu chórku szkolnego ze Szkoły Podstawowej Nr 5 z akompaniamentem Ryszarda Palczewskiego i "Abba Ojcze" zaśpiewana przez Gabryelę Fortunę z akompaniamentem Jakuba Kuszlika. Wyjątkowo zabrzmiał utwór wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr. 7, noszącej imię Jana Pawła II - piosenka "Lolek", która powstała w "siódemce" i stała się jej hymnem. Wykonawcom akompaniował Kamil de Lorme.

Wieczór zakończył recital fortepianowy młodego utalentowanego bocheńskiego pianisty Jakuba Kuszlika, obecnie ucznia V klasy PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, gdzie kształci się pod kierunkiem Olgi Łazarskiej. Laureata wielu konkursów pianistycznych, stypendysty Burmistrza Miasta Bochni, Fundacji „Sapere Auso” i Fundacji „Pro Musica Bona”. Jakub Kuszlik zagrał kompozycje M. Clementiego, F. Liszta, F. Chopina i I. J. Paderewskiego, a zachwyceni słuchacze prosili o bisy.

Organizatorzy: Wydział Promocji Miasta Bochnia i Biblioiteka serdecznie dziękują nauczycielom i uczniam wszystkich bocheńskich szkół za współpracę przy organizacji wieczoru.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
  
Image
 
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |