27 V 2014 Spotkanie z dr Maciejem Rydlem
 We wtorkowy wieczór gościł w Bibliotece na spotkaniu z czytelnikami dr Maciej Rydel - naukowiec, dokumentalista polskich dworów i historii polskiego ziemiaństwa, fotografik i malarz.

Spotkanie sponsorowała Fundacja Rozwoju Bochni i Regionu, która również umożliwiła słuchaczom nabycie najnowszej książki M. Rydla „Dwory – polska tożsamość” a całkowity dochód ze sprzedaży przekazała na potrzeby podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów.

Wizyta M. Rydla w Bochni była wyjątkową okazją, by zatrzymać się na chwilę u drzwi polskiego dworu i wkroczyć w świat, który stał się źródłem polskiej tożsamości narodowej. M. Rydel jest właścicielem prywatnego zbioru ikonograficznego dotyczącego polskich dworów, pałaców, ich historii i tradycji. Wśród tej niezwykłej kolekcji znajduje się kilkanaście tysięcy wykonanych przez niego fotografii. Jego dwie artystyczne pasje - fotografia i malarstwo - zaowocowały dwudziestoma wystawami na temat dworów zorganizowanych w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Łańcucie, Ciechanowcu, Krośniewicach, Siedlcach, Dobrzycy oraz w Brukseli. Nasz gość jest autorem książek: „Jam dwór polski” , „Oblicza polskiego dworu” (współautor: Stanisław Markowski) oraz "Dwór - polska tożsamość". Jego dorobek naukowy stanowi także szereg artykułów, publikowanych głównie w miesięczniku "Spotkania z Zabytkami" i dzienniku "Rzeczpospolita" oraz odczytów. Pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oraz  Zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Jest członkiem honorowym stowarzyszenia "Domus Polonorum" oraz członkiem – i wiceprezesem Oddziału Gdańskiego - Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Dr M. Rydel jest emerytowanym pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego gdzie kierował  Zakładem i Specjalnością Marketingową w Instytucie Handlu Zagranicznego. Założył i przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora programowego Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Stworzył witrynę internetową: www.dwory-polskie.pl, która staje się szczególnego rodzaju encyklopedią polskich dworów i wiedzy o polskim ziemiaństwie. Można tam odwiedzić wirtualną galerię pięknych akwareli przedstawiających polskie dwory autorstwa M. Rydla.

Pozostając w kontaktach z byłymi właścicielami dworów, muzeami i historykami sztuki, M. Rydel zgromadził wspaniałe archiwum ikonograficzne stanowiące niezwykle „uobecnienie” i świadectwo życia polskiego ziemiaństwa. Od 1976 roku, podróżując od dworu do dworu, odwiedził i opracował dokumentację ponad 4000 dworów lub pozostałych po nich śladów historii i kulturowego dziedzictwa. Troszczy się o własne rodzinne dziedzictwo historyczne i stał się kronikarzem rodu Rydlów. Jak sam mówi, w 1943 roku zdążył się jeszcze urodzić w rodzinnym dworze w Dołuszycach, koło Bochni. Jest krewnym znanego poety Młodej Polski - Lucjana Rydla z podkrakowskich Bronowic. To właśnie on stał się organizatorem zjazdu rodu Rydlów w Krakowie z okazji 100-lecia ślubu Lucjana z Jadwigą Mikołajczykówną - i najsłynniejszego polskiego wesela!

Podczas bocheńskiego spotkania zaprezentował m.in. zdjęcia z rodzinnego albumu, niektóre wykonane w dworze w Dołuszycach, i wspominał opowieści o Rydlach i rodzinnym dworze, które chętnie uzupełniali licznie zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy Dołuszyc.

Piękna prezentacja dr. M. Rydla pokazująca dwory, które ocalały mimo zawirowań historii była również pierwszą próbą nowego projektora i ekranu podarowanego Bibliotece przez Fundację Rozwoju Bochni i Regionu. Dziękujemy.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |