25 VIII 2015 Spotkanie z Ewą Stadtmüller
  We wtorek 25 sierpnia późnym popołudniem Biblioteka w Kurowie zaprosiła najmłodszych czytelników na spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller, które odbyło się w ramach realizacji projektu „Moja mała Ojczyzna – Osiedle Kurów „ dofinansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

Twórczość Ewy Stadtmüller jest dobrze znana najmłodszym bocheńskim czytelnikom. Zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Jej dorobek literacki jest bardzo różnorodny, spod jej pióra wyszły m.in. bajki dla dzieci, legendy polskie, książeczki edukacyjne, zbiory zabawnych wierszyków, zbiory zagadek, piosenek oraz propozycji zabaw i zajęć edukacyjnych. Z Elżbietą Zechenter - Spławińską wydała „Ilustrowany leksykon dla najmłodszych” obejmujący ponad 1000 haseł opracowanych w formie krótkich opowiadań. Wraz z Anną Chachulską napisała przewodnik „Kraków i okolice” przeznaczony dla całej rodziny, zawierający krakowskie legendy, ciekawostki, zagadki o sławnych mieszkańcach oraz fachowe informacje o kulturze i sztuce królewskiego grodu oraz „Zakopane i okolice”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują takie książki jak: "Przypalona szarlotka", "Zwierzyniec Pana Boga" czy wierszowanej opowieści o Janie Pawle II "Z Wadowic do nieba".

Kilka lat temu Ewa Stadtmüller opracowała najpopularniejsze legendy bocheńskie, które ukazały się w wydawnictwie Skrzat z ilustracjami Kazimierza Wasilewskiego. To właśnie one były tematem wtorkowego spotkania, podczas którego autorka barwnie i ciekawie opowiedziała bocheńskie legendy. Razem ze swymi literackimi bohaterami (kukiełkami): królewną, księciem, królem, królową i skrzatem zabrała zaciekawionych słuchaczy w podróż do Bochni z dawnych lat. Pisarka  pokazała młodym czytelnikom , że zabawa w teatr jest łatwa i przyjemna: każdy tekst literacki można ożywić i zrobić z niego przedstawienie, dialogi można wymyślać samodzielnie a do stworzenia bohatera – kukiełki wystarczy drewniana łyżka, kilka szmatek i pomysłowość. Dzieci mogły wypróbować swoje aktorskie talenty wcielając się w poszczególne role. Wspólnymi siłami przedstawiono legendy opracowane przez Ewę Stadtmüller m.in. „ Pierścień Księżnej Kingi”, „Dar Króla Kazimierza”. Ponadto autorka zadawała wiele zagadek związanych z pracą w kopalni, a za prawidłową odpowiedź nagradzała książeczkami.

Wiedząc już czym charakteryzuje się legenda, uczestnicy mogli spróbować własnych sił literackich i pod czujnym okiem pisarki tworzyły nowe legendy związane z osiedlem Kurów. Dziękując za spotkanie dzieci wręczyły pani Ewie własnoręcznie wykonane laurki. Po spotkaniu uczestnicy chętnie kupowali książeczki naszego gościa a każdy zainteresowany otrzymał imienną dedykację i autograf. Spotkanie z pisarką pozostanie długo w pamięci najmłodszych gdyż pani Ewa Stadtmüller okazała się bardzo sympatyczną osobą, z łatwością nawiązującą kontakt z dziećmi.


 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |