28 II 2017 Spotkanie z Wiktorem Orłem
 Wszystkich miłośników literatury współczesnej Biblioteka zaprosiła na spotkanie z Wiktorem Orłem, pisarzem pochodzącym z Bochni i promocję jego debiutanckiej książki „I tak dalej…”.

W styczniu 2017 r. Wydawnictwo Novae Res specjalizujące się w literaturze beletrystycznej i popularnonaukowej oraz poszukujące nowych talentów literackich wśród młodych twórców wydało debiutancką powieść Wiktora Orła.

Wiktor Orzeł – rocznik 1990, urodził się w Bochni, skończył kulturoznawstwo, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie, w agencji reklamowej. W wieku 16 lat założył Portal Pisarski, który z powodzeniem pomaga rozwijać skrzydła początkującym pisarzom. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem „Lampisko Ty moje” w antologii opowiadań fantastycznych „Przedświt”. Publikowano go m.in. w kwartalniku „s Z A F a” i w Internecie. Regularnie portretuje rzeczywistość w mediach społecznościowych, gdzie umieszcza quasi literackie wycinki rzeczywistości w formie miniatur. Oprócz zamiłowania do prozy lubi poezję patchworkową, którą tworzy na podstawie zasłyszanych dialogów i publikuje na Fanpageu Dzienność.

W opisie debiutanckiej powieści Wiktora Orła czytamy: „Połączenie „Zwału” Sławomira Shuty'ego z kultowym „Trainspotting”. Zjazdy, kace, wizje, koszmary – gubi się w nich bohater i gubi czytelnik. Nie wiadomo, co się przed chwilą wydarzyło i co przyniesie kolejna pijana noc. Pytanie „Gdzie się obudzisz?” zamienia się na „Czy się obudzisz?”. Fascynujący szkic socjologiczny młodych Polaków. „I tak dalej” wciąga czytelnika w świat odwróconych wartości, dziwacznych, przypadkowych postaci, narkotyków i wizji z pogranicza jawy i snu, nonszalanckiego podejścia do życia i postępującej destrukcji. Błyskotliwa narracja powieści dziesiątkuje czytelnika każdym kolejnym akapitem, pozwalając mu jedynie na chwilę wytchnienia w postaci gorzkiego, czarnego humoru, który osadza się nieprzyjemnie na ściankach przełyku, jak zbyt duża porcja wciągniętej amfetaminy. Efemeryczny i czasami mocno surrealistyczny klimat powieści osadzonej w „magicznym” Krakowie i upalnej Malcie wciąga czytelnika tylko po to, żeby go na końcu bezpardonowo „wypluć” i pozostawić w stanie kompletnej dezorientacji.”

Spotkanie promocyjne, na które przybyli krewni i przyjaciele autora oraz miłośnicy literatury współczesnej, poprowadziła Bernadetta Macheta – instruktor w bocheńskiej Bibliotece. Autor odpowiadał na pytania dotyczące nie tylko debiutanckiej powieści ale i początków pisarstwa, sposobu pracy nad książką, głównego bohatera, miejsca akcji…  Dla zachęty moderatorka przytaczała wybrane fragmenty powieści i przekłady publikacji na Fanpageu Dzienność. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć pytań o Bochnię i Bibliotekę. Na bohatera wieczoru czekała również niespodzianka – krótkie wypowiedzi o nim napisane przez jego współpracowników. Zainteresowani mogli nabyć promowaną książkę i otrzymać autograf autora. Uczestnicy spotkania, którzy  już przeczytali powieść mieli możliwość podzielenia się swoją refleksją.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |