16 V 2017 Wystawa malarstwa Stanisława Kmiecika
 W ramach Festiwalu „Integracja Malowana Dźwiękiem” w sali klubu Biblioteki otwarto wystawę malarstwa Stanisława Kmiecika – artysty malującego ustami i nogami, wernisaż uświetnił recital Marka Piekarczyka.

Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.

Podczas otwarcia wystawy artysta zaprezentował sposób w jaki maluje swoje obrazy przed publicznością i wraz z żoną opowiedział o swojej pracy. Do współnego malowania zaprosił swoją córkę i obecne na wernisażu dzieci. Wymalowany podczas pokazu obraz ofiarował Bibliotece. O twórcy opowiadał również zaprezentowany krótki reportaż. Wieczór uświetnił recital Marka Piekarczyka, któremu akompaniowali Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki. A wraz z gośćmi bawili się jurorzy zaproszeni na Festiwal Adrianna Biedrzyńska i Janusz "Yanina" Iwański. Wystawę można oglądać do 10 czerwca 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.

Festiwal organizowany po raz dziesiąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni, oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kropla dobroci”. W tym roku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Więcej o Festiwalu na stranie http://www.festiwal.bochnia.pl/

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
   
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |