27 V 2017 Czy Drogie jest nam CzyTanie?
 W sobotnie popołudnie 27 maja 2017 r. Biblioteka zaprosiła dzieci, młodzież i dorosłych do Parku Rodzinnego Uzbornia na wyjątkową rodzinną Majówkę Literacką.

Na start Majówki Literackiej zaproszono najmłodszych. Dla nich z Rabki Zdroju przyjechał Teatr Bajdurka, który uczy i bawi dzieci w całej Polsce. Artyści rozpoczęli spotkanie od przyprowadzenia warsztatów teatralno-czytelniczych z pacynkami zatytułowanych „Zabawa w teatr”. Do wspólnej zabawy angażując dzieci i dorosłych, chętnie próbujących swoich sił w trudnej sztuce poruszania pacynek i grze aktorskiej. Podczas warsztatów nie zabrakło zgaduli sprawdzającej znajomość bajek. Na pytania najchętniej i najtrafniej odpowiadali najmłodsi. Po warsztatach aktorzy zagrali spektakl „O niegrzecznym Filipku, zielonym ogonie, czarach i co z tego wynikło” - historię przemiany Filipka, małego łobuziaka niszczącego przyrodę w odpowiedzialnego i rozsądnego chłopca. Spektakl miał formę interaktywną, uzmysławiał dzieciom zależność między człowiekiem a przyrodą. Uczył poszanowania otaczającej nas przyrody oraz szacunku dla innych - szczególnie starszych. Mali widzowie i ci nieco więksi bawili się doskonale i aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu.

Po spektaklu odbyła się literacka gra terenowa „Znajdź zapomnianego”, podczas której uczestnicy odszukiwali cytaty z książek zapomnianych autorów rozmieszczone na terenie Parku Uzbornia, po odnalezieniu ich musieli w karcie zadania wypisać imię i nazwisko oraz odpowiednie słowa, które utworzyły hasło „Kto wiele książek zna ten żyje bardziej i kocha ogromnie, prawdziwie”. Wszyscy uczestnicy gry prawidłowo wypełnili karty odpowiedzi. Rozlosowane nagrody książkowe wręczył im Artur Barciś.

Kolejną atrakcją było spotkanie z Arturem Barcisiem, aktorem, reżyserem i autorem opowiadania w zbiorku „Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” - antologii pięknych i mądrych bajek dla dzieci oraz poradniku dla rodziców. Aktor opowiadał o swojej pracy, przytaczał zabawne anegdotki, przeczytał swoje opowiadanie i bawił się słowem. Publiczność zachęcał do ćwiczenia prawidłowej wymowy, zadawał do powtórzenia łamańce językowe a najaktywniejszym uczestnikom wręczył pamiątkową książkę. Po występie w „zielonej czytelni” można było porozmawiać z gościem, zrobić wspólne zdjęcie i otrzymać autograf.

Majówkę Literacką zakończył koncert rapera i freestylowca Arkadio, autora czterech płyt, audiobooka i książki oraz pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji „Rób to co kochasz”, którego pasją jest żywe słowo i praca z nim na wielu płaszczyznach. Arkadio wciągnął do wspólnej zabawy wszystkich uczestników, niezależnie od wieku. Jego freestyl wzbudzał podziw, śmiech i aplauz słuchaczy. Artysta rapował również utwór, który przed koncertem zerwał z „drzewa literackiego”.

Tuż obok muszli koncertowej podczas Majówki funkcjonowała „zielona czytelnia”, do której bibliotekarze zapraszali na happening czytelniczy. W „zielonej czytelni” wszyscy uczestnicy, wygodnie rozlokowani na karimatach, kocach i leżakach czytali książki tradycyjne, e-booki na smartfonach a najmłodsi słuchali bajek z bajkoczytacza. Obok czytelni zaaranżowano „drzewo literackie” z wierszami i cytatami. Każdy przechodzący mógł „wylosować” swój utwór. Na wszystkich czekały kosze ze słodyczami. Lubiących bawić się słowem Biblioteka zaprosiła do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie najciekawszego memu o książkach i czytaniu. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas kolejnego pikniku na Uzborni 8 lipca br.
 
Rodzinną Majówkę Literacką zorganizowała Biblioteka w ramach projektu „Czy drogie CzyTanie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspierana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni oraz Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni”.
  
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |