26 III 2018 Mistrz Promocji Czytelnictwa 2017
 Z radością informujemy, żer Jury konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa pod przewodnictwem Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej ogłosiło wyniki X edycji konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa 2017, I miejsce zdobyła nasza Biblioteka!

Celem ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Oceniana była między innymi: oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez, liczebność i różnorodność uczestników imprez, formy promocji imprez popularyzujących czytelnictwo.

Bocheńska Biblioteka od lat prowadzi różnorodną, atrakcyjną działalność edukacyjno- kulturalną, adresowaną do wszystkich grup wiekowych, we współpracy z instytucjami kultury, ze szkołami, przedszkolami i organizacjami pozarządowymi. Działania te to głównie własne pomysły popularyzacji czytelnictwa. Biblioteka nigdy nie bała się wyzwań, zawsze poszukiwała nowych form pracy i możliwości dotarcia ze swoją ofertą do jak najszerszego grona odbiorców. Dzięki temu znalazła swoje stałe miejsce w społeczeństwie lokalnym. Służyła i służy popularyzując książkę i czytelnictwo, pomagając w uzupełnianiu wiedzy i samokształceniu, oferując wiele ciekawych form działalności kulturalnej, gromadząc i udostępniając zbiory. Wraz ze zmieniającymi się warunkami społecznymi, gustami i potrzebami użytkowników, zmienia się i oferta Biblioteki. Od lat organizuje cykliczne imprezy i spotkania, których celem jest zachęcenie uczestników do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu oraz rozwoju własnych zainteresowań.

W 2017 r. w Bibliotece i w jej filiach odbyło się ponad 500 imprez kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych, w których uczestniczyło około 11 tysięcy osób. Były to m. in.: spotkania autorskie (np. z Wojciechem Kuczokiem), warsztaty literacko-plastyczne, wernisaże, konkursy, happeningi, debaty, otwarcia wystaw, spektakle teatralne, spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, Klubiku Skrzata, Klubu Czytelnika Czwóreczki, lekcje biblioteczne i wiele innych, których tematem przewodnim była książka. Eksponowano 44 wystaw plastycznych i 68 tematycznych wystawek książkowych. Bibliotekarze byli zapraszani do jury konkursów literackich i plastycznych. By podnosić swoje kompetencje i poszukiwać coraz to nowszych form pracy brali udział w szkoleniach, seminariach, konferencjach i kursach. Wiele działań nie mieściło się w murach Biblioteki toteż odbywały się w Parku Uzbornia, na Plantach Salinarnych, Rynku czy przy nadszybiu Campi.

Biblioteka w Bochni promuje czytelnictwo w sposób niekonwencjonalny, w zależności od rodzaju odbiorców. Doskonałym tego przykładem są realizowane projekty, na które pozyskuje granty. W 2017 r. zrealizowała 12 projektów dofinasowanych przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Miasto Bochnia, Starostwo Powiatowe w Bochni, Instytut Książki, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Larix i Bibliotekę Narodową. Biblioteka prowadzi przemyślaną, konsekwentną strategię działań promocyjnych w mediach i środowisku lokalnym, co mamy nadzieję przyczynia się do wzrostu popularności Biblioteki a także wzrostu czytelnictwa. Dba również o dokumentację fotograficzną wszystkich działań, można ją śledzić na stronie internetowej Biblioteki i fanpage Facebook.

Dziękujemy za docenienie naszej ciężkiej pracy i obiecujemy, że będziemy czynić wszelkie starania by nadal utrzymywań wysoki poziom naszej pracy, usług i imprez.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |