24 V 2018 Bocheński oKruch Literacki
 4 czerwca 2018 r. w bocheńskiej Bibliotece, rozpocznie się Festiwal Literacki „oKruch”, organizowany już po raz drugi przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni.


Jest to wydarzenie literackie, które obejmuje szereg działań promujących wartościową literaturę oraz twórców i artystów związanych z ziemią bocheńską.

Festiwal otworzy spotkanie pod hasłem „Aż mi się chce wyjść z kina… czyli rzecz o scenariuszu filmowym”, które poprowadzi Krzysztof Maćkowski, pochodzący z Bochni prozaik, reporter, scenarzysta, pomysłodawca i współautor scenariusza serialu  „Wataha”. Spotkanie odbędzie się 4 czerwca, o godzinie 11.00 w sali klubu Biblioteki. W tym samym dniu, o godzinie 16.00 przeprowadzone zostaną zajęcia przygotowane dla grupy dzieci systematycznie uczestniczących w prowadzonych przez Martę Krupską w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni warsztatach twórczego pisania. Będzie to specjalne spotkanie tej wyjątkowej grupy młodych, twórczych ludzi pod hasłem „Słowo o ludziach budujących pokój”.

5 czerwca zapraszamy na wieczór z piosenką artystyczną Andrzeja Zaryckiego i Beaty Paluch-Zaryckiej. Podobnie jak w książce „Życie wspominam łagodnie”, z Andrzejem Zaryckim rozmawiał będzie Andrzej Pacuła. Spotkanie uświetni recital Beaty Paluch-Zaryckiej, aktorki Teatru Starego w Krakowie. Akompaniować jej będą Michał Półtorak i Walentyn Dubrowskij.

Odpowiedzią na często wyrażane oczekiwania młodzieży i wzrost zainteresowania literaturą fantastyczną będzie wykład pt. „Wyobraźnia i opowieść. Kilka zdań o literaturze science fiction i fantasy”, 6 czerwca, o godzinie 11.00. Prelegent to dr hab. Michał Nawrocki, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, literaturoznawca, pasjonat poezji i filozofii, od września ubiegłego roku członek ministerialnego Zespołu specjalistycznego do spraw związanych z finansowaniem inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych oraz infrastruktury informatycznej nauki.

Wśród festiwalowych propozycji znajdują się i te adresowane do najmłodszych uczestników i współtwórców kultury. 7 czerwca o godzinie 9.00, w Filii nr 4, ul. Brzeźnicka 19, będzie „Wielka zadyma z Wiesławem Drabikiem” czyli spotkanie z autorem bajeczek dla dzieci. Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie". Niektóre bajki były prezentowane w programie telewizyjnym  "Książki z górnej półki", kilka z nich pokazano na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku.

W ostatnim dniu Festiwalu proponujemy i zachęcamy do udziału w forum dyskusyjnym. Rozpoczynamy nowy cykl spotkań pod hasłem „Czytelna myśl” czyli rozmowy o fundamentalnych pytaniach, z którymi próbuje nas konfrontować filozofia, psychologia, współczesna sztuka i kultura, a także tych, z którymi zestawia nas zwyczajne, codzienne doświadczenie. Tematem pierwszego, inaugurującego ten cykl spotkania będzie wolność. Chcemy porozmawiać o wolności w jej wymiarze filozoficznym, psychologicznym, etycznym i społecznym – po to, by spotkać się z własną wolnością. Moderatorem debaty, która odbędzie się 7 czerwca, o godzinie 13.30 w Sali Klubu Biblioteki, będzie Marta Krupska.

Czekamy na wszystkich, którzy noszą w sobie okruch, z którego rodzi się pełne szacunku i pasji współtworzenie kultury i autentyczne spotkanie między ludźmi!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Bochnia.

 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |