12 XI 2019 Tomasz Michniewicz w bocheńskiej Bibliotece
  We wtorkowe popołudnie na spotkanie z popularnym podróżnikiem i reporterem Tomaszem Michniewiczem do bocheńskiej Książnicy przeszły tłumy miłośników jego książek i podróży.

  
Image
 
Tomasz Michniewicz - nie tylko sam podróżuje, ale i organizuje podróże innym, nie tylko doradza jak poznawać świat bez biura podróży ale i promuje odpowiedzialne podróżowanie. Od ponad 16 lat podróżowanie to jego zawód. W podróży jest pół roku kalendarzowego, odwiedził ponad 62 kraje, do wielu powracał i powraca wielokrotnie. Jak sam stwierdził jego podróżowanie wciąż się zmienia, czego innego szukał dawniej, różnorodności i inności świata, teraz wyjeżdżając ma swój cel, projekt do zrealizowania.

Stwierdził jednak, że takie podróżowanie nie jest dla każdego. Dla wielu podróż to wypoczynek, oderwanie od codzienności, pracy.  Odpoczywamy i powracamy. Jesteśmy stacjonarni, mamy stabilizację: pracę, rodzinę, przyjaciół. Podróżnicy muszą się liczyć z tym, że będąc wciąż w trasie dużo tracą. Podróżnicy to to egocentrycy u których pasja jest na pierwszym miejscu. Dlatego trzeba sobie jasno określić czego od życia oczekujemy, w jakim punkcie życia chcemy być za 10, 20 czy 30 lat. Na pytanie czy zamieniłby teraz swój zawód na inny, czy były chwile zawahania, rezygnacji, i czy temu zawodowi grozi wypalenie zawodowe? Odpowiedział: tak, to jednak praca, chociaż z zewnątrz tak to nie wygląda. Pomimo wszystkich trudności, to jego wybór i pracy by nie zmienił. Tomasz Michniewicz opowiadał jak świat jest fascynujący, piękny, ale i niebezpieczny, trzeba ważyć ryzyko działań i podróży. Trzeba pamiętać, że nie wszystko da się zaplanować i mogą zdarzyć się niebezpieczne sytuacje, gdzie występuje prawdziwy strach i niebezpieczeństwo. Dlatego czasami przygody się lepiej opowiada niż przeżywa. Usłyszeliśmy o pobycie w więzieniu w San Quentin, rezerwacie Imire, współpracy z Fundacją Rak`n`Roll. Wygraj z rakiem, akcji Rakstar, akcji Czytaj.pl.

Efektem wielu podróży i pracy pisarskiej Tomasza Michniewicza są książki, ostatnia z 2018 r. „Chrobot” została książką roku 2018 w Travel National Geografik. Opowiedział jak je pisał i jakie znaczenie ma dla niego pisanie książek. Pokazuje nam w nich świat widziany oczami podróżnika, wędrującego bez biur podróży, docierającego do miejsc rzadko odwiedzanych przez przyjezdnych i porusza sprawy i tematy, o których niejednokrotnie nie słyszeliśmy.

Moderatorem spotkania była koordynatorka projektu Alicja Imiołek. Na koniec nasz gość wręczył nagrody uczestnikom konkursu „Kolaż nietypowych zdjęć naszego miasta”, który był zorganizowany, podobnie jak spotkanie w ramach projektu „Audiobook kontra książka czyli z czym lepiej podróżować?” dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |