21 IV 2010 "Od pierwszych wersów już na całe życie..."
 Rozstrzygnięto VI edycję konkursu poetyckiego "Od pierwszych wersów już na całe życie..." adresowanego do młodych poetów powiatu bocheńskiego - uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród połączone było ze spotkaniem i warsztatami literackimi z Martą Fox.

Konkurs poetycki i spotkanie z Martą Fox odbyły się w ramach projektu "Oczarowani słowem. Był on promocją wartościowej literatury oraz pobudzeniem aktywności twórczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs  dofinansowano  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konkursie poetyckim "Od pierwszych wersów już na całe życie…”,  swoje talenty poetyckie pokazali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a podczas spotkania i warsztatów mieli możliwość zaprezentowania własnych wierszy i omówienia ich z profesjonalistą.

Marta Fox jest poetką, dziennikarką oraz autorką popularnych powieści dla młodzieży i dorosłych. Tematem jej twórczości prozatorskiej są problemy dzieci i młodzieży, związane głównie z dojrzewaniem emocjonalnym. Autorka odmalowuje postacie bohaterów i środowisk w jakim obracają się z dużym znawstwem współczesnych realiów. W twórczości poetyckiej oswaja z najbardziej jaskrawymi i mrocznymi stanami duszy, drąży stany świadomości i podświadomości. W wierszach potrafi być namiętnie romantyczna, zmysłowa i równocześnie uciekać w symbole lub znaczenia z innego wymiaru. Wiersze Marty Fox tłumaczone były na język angielski, niemiecki i hiszpański.Dla młodzieży napisała m.in.: "Magda.doc”,  “Paulina.doc”, “Agaton-Gagaton: jak pięknie być sobą”, “Wielkie ciężarówki wyjeżdżają z morza”, "Niebo z widokiem na niebo”, "Pierwsza miłość”, "Paulina w orbicie kotów”, "Kaśka Podrywaczka”, "Karolina, rozmiar XL”. W latach 1996-1997 redagowała dział poezji w kwartalniku humanistycznym "Wyrazy". Publikuje teksty na łamach m.in. "Gońca Teatralnego", "Teatru", "Opcji", "Poezji", "Autografu", "Magazynu Literackiego", "Wiadomości Kulturalnych" i "Twojego Stylu". W 2004 roku otrzymała Złoty Telefon - honorowe odznaczenie "Niebieskiej Linii” - Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę "Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu”. "Magda.doc" znajduje się na liście nadobowiązkowych lektur szkolnych, a w podręcznikach do języka polskiego (kl. IV i VI) przytaczane są cytaty z serii o Agatonie.

Konkurs, który już od 12 lat jest organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni, był adresowany do najmłodszych poetów z powiatu bocheńskiego, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Wzięło w nim udział 44 uczestników. Organizatorzy przyznają, że mieli nie lada dylemat, które wiersze wybrać jako te najlepsze i najbardziej dojrzałe. W efekcie w kategorii uczniów szkół podstawowych I miejsce ex aequo przyznano Marii Świgost i Sebastianowi Nowakowi, a w kategorii gimnazjalistów – Annie Krotos. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe, natomiast nagrodą dla wszystkich uczestników była możliwość wzięcia udziału w spotkaniu autorskim i warsztatach poetyckich.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |