Spotkania autorskie i wykłady
Spotkania autorskie, często połączone z promocją książek, to bardzo lubiana przez naszych czytelników forma poznawania twórczości. Bocheńskiej Biblioteka gościła wielu wybitnych pisarzy, poetów, publicystów. Z czytelnikami spotkali się:

2019


2019
* Spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską, jedną z czołowych polskich autorek kryminałów młodego pokolenia (14 marzec).
* Spotkanie autorskie z Patrickiem Addai - pisarzem, który motywy do swojej twórczości czerpie z tradycji afrykańskiej (27 marzec).
* Spotkanie autorskie z Agnieszką Gola promujące jej  najnowszą książkę pt: Janusz Kulig. Niedokończona historia”. Odbyło się ono w ramach obchodów 20-lecia Powiatu Bocheńskiego (15 kwiecień).
* Warsztaty dla młodzieży pt. „Słowo liryczne czyli daj swój głos poezji", które poprowadził aktor Juliusz Chrząstowski, w ramach realizacji projektu „Biblioteka Teatrem Słowa”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (6 maj).
* Spotkanie z Janem Melą "Podróże na krańce świata i w głąb siebie" w ramach realizacji projektu „Audiobook kontra książka czyli z czym lepiej podróżować?”, dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (29 maja).
*„Taka piosenka – Taka Ballada” – recital Agnieszki Grochowicz z akompaniamentem Adama Niedzielina i Antoniego Dębskiego. Słowo wstępne Andrzej Pacuła „Piosenka artystyczna – dlaczego?”. Spotkanie w ramach realizacji projektu "Festiwal Literacki oKruch" dofinasowany przez Gminę Miasta Bochnia (4 czerwca).
* Wykład dr hab. Michała Nawrockiego „Strach się bać. Ostrożne wprowadzenie w literaturę grozy”.  Spotkanie w ramach realizacji projektu "Festiwal Literacki oKruch" dofinasowany przez Gminę Miasta Bochnia (11 czerwca).
* Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim. Spotkanie w ramach realizacji projektu "Festiwal Literacki oKruch" dofinasowany przez Gminę Miasta Bochnia (11 czerwca).
* Wieczór z poezją Kazimierza Musiała, promocja najnowszego tomiku poezji „Cicha przystań”. Oprawa muzyczna Małgorzata i Radosław Brydniakowie (18 czerwca).
* Spotkanie z Witoldem Szabłowskim - dziennikarzem, reportażystą i pisarzem, poł aczone z promocją jego najnowszej książki „Jak nakarmić dyktatora”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Audiobook kontra książka czyli z czym lepiej podróżować?” dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (4 październik).
* Warsztaty dla młodzieży pod hasłem „Kultura i słowo: Warsztaty Pracy z Głosem”, które poprowadziła Anna Mróz - adiunkt w Instytucie Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, doktor nauk społecznych w dyscyplinie naukowej: pedagogika. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w tym roku w bocheńskiej Bibliotece projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Biblioteka teatrem słowa” (11 październik).
* Spotkania autorskie z Renatą Piątkowską - jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży. Spotkania odbyły się w ramach projektu „Audiobook kontra książka czyli z czym lepiej podróżować?” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( 15 październik).
* Spotkanie z Robertem Makłowiczem, polskim dziennikarzem, pisarzem, publicystą, krytykiem kulinarnym i podróżnikiem. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki dofinansowanych przez Instytut Książki (28 październik).
*Spotkanie z Adamem Borowiczem - podróżnikiem, kucharzem, twórcą programu kulinarno  -podróżniczego „To je Borowicz”. Spotkanie w ramach projektu „Audiobook kontra książki czyli z czym lepiej podróżować?”dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (5 listopada).
*Spotkanie z Tomaszem Michniewiczem - podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą i organizatorem wypraw. Spotkanie w ramach projektu „Audiobook kontra książki czyli z czym lepiej podróżować?”dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (12 listopada).
*Spotkanie „Teatr – sztuka spotkania. Rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą”.Spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Teatrem Słowa" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (29 listopada).
*Warsztaty teatralne z aktorką Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Małgorzatą Gałkowską. Spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Teatrem Słowa" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2 grudnia).
*Salon poezji z Wiesławem Komasą. Spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Teatrem Słowa" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (17 grudnia).
 

2018


2018
* Wieczór poetycki Kazimierza Musiała, połączony z promocją  drugiego tomiku poetyckiego zatytułowanego „Tu jest nasze miejsce”. Oprawę muzyczną wieczoru: tło dźwiękowe do wierszy i piosenki poetyckie, przygotowali Małgorzata i Radosław Brydniakowie (13 marzec).
* Spotkanie  z Kamilem Wojtkowskim - piłkarzem Wisły Kraków - Filia 3 (19 marzec).
* Wieczór poetycki Janusza Szota i promocja jego najnowszego tomiku poetyckiego „Bez sztucznej pozy”, z udziałem Joanny Babiarz. Podczas wieczoru goście przedstawili wybrane utwory z promowanego wydawnictwa urozmaicając recytację piosenkami poetyckimi własnego autorstwa wykonywanymi przy akompaniamencie gitary, harmonijki ustnej i skrzypiec (27 kwiecień).
* Spotkanie z piosenką artystyczną Andrzeja  Zaryckiego i Beaty Paluch Zaryckiej, w ramach II edycji Festiwalu Literackiego Okruch .Zadanie było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Bochnia (5 czerwiec).
* W ramach Festiwalu Literackiego „oKruch” w Filii Nr 4 bocheńskiej Biblioteki odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem (7 czerwiec).
* Spotkanie autorskie z Agatą Gajewską-Talaską, połączone z promocją  książki dla najmłodszych pt. ”Biedronka Aldonka i przyjaciele” (21 czerwca).
* W ramach realizacji projektu: „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w bocheńskiej Bibliotece gościła Katarzyna Bonda (4 wrzesień).
* W ramach realizacji projektu: „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  w bocheńskiej Bibliotece gościła Edyta Jungowska (18 i 19 wrzesień).
* Otwarcie wystawy malarstwa Karoliny Fydy i Karoliny Koreckiej – studentek malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (25 wrzesień).
* Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia Saarlouis, Starostwo Powiatowe w Bochni i Biblioteka zaprosili na spotkanie z Hansem Bollingerem autorem książki "W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną" (27 wrzesień).
* Spotkanie z Arkady Pawłem Fiedlerem - pasjonatem podróży samochodowych, producentem filmów podróżniczych i fotografem.Spotkanie było dofinasowane przez Instytut Książki i odbyłoe się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki (11  październik).
* Spotkanie z mgr inż. Marią Brzegowy – dietetykiem i autorką bloga "Pozytywne żywienie",zorganizowane w ramach realizacji projektu „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (17 październik).
* Spotkanie z Olgą Rudnicką, polską pisarką, autorką powieści kryminalnych z dużą dozą humoru.Zorganizowane w ramach realizacji projektu „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinasowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (26 październik).
* Sesja historyczna dotycząca operacji limanowsko-łapanowskiej i działań militarnych w 1914 roku na terenie Bocheńszczyzny, połączona z otwarciem wystawy fotograficznej Mirosława Mroczka „Bramy do wieczności” (20 listopad).
* Wernisaż fotografii Pawła Klasy ”Hebdów i okolice”, połączony z prezentacją książki o. Eugeniusza Grzywacza:” Opowieść o pewnym klasztorze”, Filia 1 (18 grudzień).


2017


2017

* Wieczór poetycki Kazimierza Musiała, połączony z promocją pierwszego tomiku poetyckiego pt. „Chciałbym cię zabrać tam”.  Oprawę muzyczną wieczoru przygotował Radosław Brydniak, akompaniując podczas czytania wierszy i wykonując kilka nastrojowych piosenek (31 styczeń).
* Spotkanie z Wiktorem Orłem, pisarzem pochodzącym z Bochni i promocja jego debiutanckiej książki I tak dalej… (28 luty).
* Spotkanie pt. „Zwierzęta bezdomne i wolno żyjące w Bochni”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Bochnianie Bezdomniakom i Bibliotekę. Oprawę muzyczną zapewnili miłośnicy wszelkich zwierząt dużych i małych - bocheński duet PiS czyli Piotr Lekki (gitara) i Robert Mastalerz (śpiew) (17 marzec).
* Wykład dr Wojciecha Frazika -  historyka, bibliografa i redaktora naczelnego „Zeszytów Historycznych WiN-u -  o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji  projektu „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (25 kwiecień).
* W ramach Festiwalu „Integracja Malowana Dźwiękiem” w sali klubu Biblioteki otwarto wystawę malarstwa Stanisława Kmiecika – artysty malującego ustami i nogami, wernisaż uświetnił recital Marka Piekarczyka (16 maj).
* W ramach Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „Okruch Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka zaprosili na spotkanie z Pawłem Beręsewiczem. Festiwal  był współfinansowany ze środków Gminy Miasta Bochnia (5 czerwiec)
* W ramach Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „Okruch Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka zaprosili na spotkanie pod tytułem „Bogdan Loebl – poeta piosenki, poeta bluesa” z udziałem Andrzeja Pacuły i Grupy ADSU.  Festiwal  był współfinansowany ze środków Gminy Miasta Bochnia (6 czerwiec).
* W ramach Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „Okruch Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka zaprosili na spotkanie z krytykiem literackim Grzegorzem Jankowiczem. Festiwal  był współfinansowany ze środków Gminy Miasta Bochnia  (7 czerwiec).
* W ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w bocheńskiej Bibliotece gościliśmy Mariusza Wollnego – etnografa, historyka, autora książek dla młodych i starszych miłośników historii (19 czerwiec).
* W ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w bocheńskiej Bibliotece gościliśmy Grażynę Bąkiewicz – historyka, pedagoga, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych (20 czerwiec).
* W ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Filii nr 6 gościliśmy Ewę Stadtmüller - nauczycielkę, pedagoga oraz autorkę wielu książek dla dzieci (20 czerwiec).
* W ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych na  przechadzkę  edukacyjną pod tytułem  Bocheńskie ślady Króla Chłopów”, pod przewodnictwem Jerzego  Noskowiaka (21 czerwiec).
*  W Filii nr 1 Biblioteki w Bochni wystąpił Teatr KRAK-ART z Krakowa, Studio Małych Form Teatralnych, z przedstawieniem "Lech, Czech i Rus" dla najmłodszych czytelników. Występ odbył się w ramach realizacji projektu  „Co za tydzeń… Ale historia!!!”, dofinasowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (22 czerwiec).
* W bocheńskiej Bibliotece odbyło się spotkanie z Andrew Bajda, profesorem Cuyahoga Community College w Cleveland w stanie Ohio, podróżnikiem i promocja jego książki „Captured in Liberation” (4 lipiec).
* W bocheńskiej Bibliotece odbył się wykład z prezentacją multimedialną s. Haliny Mol „Dobry jak chleb czyli święty brat Albert Chmielowski”, czyli drugie spotkanie z cyklu przypominającego niezwykłych Polaków. Wykład zorganizowano w  ramach realizacji projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (26 wrzesień).
* Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki Publiczne w Łapanowie i Lipnicy Murowanej zaprosili dzieci na spotkania warsztatowe z Moniką Sawicką, autorką książek dla dzieci i dorosłych. Była to propozycja Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni skierowana do młodych czytelników w ramach realizacji projektu „Literatura i sztuka w bibliotece - zajęcia edukacyjne dla dzieci” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Bochni (28 wrzesień).
* Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem – znanym polskim prozaikiem, poetą, scenarzystą, krytykiem filmowym i speleologiem. Promował swoją najnowszą książkę pt. Czarna. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki i było dofinasowane przez Instytut Książki (10 październik).
* Warsztaty komiksowe dla młodzieży, które poprowadzili Patryk Lutrzykowski i Jan Wiśniowolski z grupy TuKomiks, zorganizowane w ramach jesiennej odsłony projektu „Czy Drogie jest CzyTanie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (16 październik).
* Spotkanie z Marcinem Baszczyńskim – byłym piłkarzem i reprezentantem Polski w piłce nożnej (16 październik).
* W bocheńskiej Bibliotece odbyły się warsztaty ilustratorskie „Jak powstaje książka”, poprowadzone przez Annę Kaszuba-Dębską, malarkę, graficzkę, ilustratorkę i projektantkę książek dla dzieci i dorosłych. Było to kolejne działanie Biblioteki, w ramach projektu „Czy Drogie jest CzyTanie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 październik).
* Kolejnym wydarzeniem realizowanym w ramach projektu „Czy Drogie jest CzyTanie”, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, były warsztaty kompetencji społecznych z wykorzystaniem dramy pt. „Być w czyichś butach”, które poprowadziła Kinga Sobieszczańska (20 październik).
* Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koperem poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i koncert pieśni legionowych w wykonaniu Marcina Korbuta (bas). Wieczór poświęcony Marszałkowi był wydarzeniem zamykającym realizację projektu „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (14 listopad).

2016


2016

*Otwarcie wystawy Grażyny Jaśkiewicz "Igłą malowane" - Filia 1 (10 marca).
*Koncert z okazji 70-lecia istnienia bocheńskiej Biblioteki. Z tej okazji zaprosiliśmy naszych przyjaciół na koncert meksykańskich artystów Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa "Meksyk na cztery ręce", współorganizowany z Polsko-Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal (16 kwietnia).
*Uroczystość 70-lecia działalności Biblioteki. Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło wystąpienie Dyrektor Biblioteki, Doroty Rzepka. Następnie wszyscy dowiedzieli jak wyglądało minione 70 lat „w pigułce”, dzięki prezentacji przypominającej najważniejsze wydarzenia z naszej historii, którą przedstawili Elżbieta Kostańska i Mariusz Nakielny. Uroczystość była doskonałą okazją do ogłoszenia wyników konkursu na logo Biblioteki i pierwszej prezentacji wybranego logotypu. Symboliczny czek z nagrodą dla Łukasza Aleksandrowicza, autora logo, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, przekazali przedstawiciele Kasy Stefczyka Dariusz Gurbiel i Aneta Ziaja - kierownik placówki w Bochni. Odbyło się także otwarcie wystawy fotografii Adama Gierczyka, do której inspiracją była nasza książnica, zatytułowanej „Biblioteka w obiektywie”. Zwieńczeniem uroczystości był piękny i nastrojowy koncert Marka Piekarczyka, któremu akompaniowali Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki (20 kwietnia).
*Rozwiązanie konkursu "Od pierwszych wersów już na całe życie..." oraz spotkanie i warsztaty literackie ze znaną krakowską poetką Elżbietą Zechenter-Spławińską (27 kwietnia).
*Wieczór poetycki Haliny Sułek-Kobiela i promocja tomiku poetyckiego "Co w trawie piszczy". Na zaproszenie autorki wybrane utwory przeczytali Zofia Sitko i Jerzy Turek. O oprawę muzyczną zadbali Janusz Stryjski, Krzysztof Lelek i Karol Makuch (7 czerwiec).
*Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, połączone z promocją jego najnowszej książki pt."Skucha". Spotkanie było dofinasowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki (9 czerwiec).
*Z okazji Dni Bochni otwarcie wystawy fotograficznej „Zabytkowe podziemia Kopalni Soli Bochnia” zorganizowanej przez Kopalnię Soli Bochnia i bocheńską Bibliotekę. Całość spotkania uświetnił mini koncert członków Górniczej Orkiestry Kopalni Soli w Bochni (14 czerwiec).
*II Letnie Muzykowanie, czyli koncert na różne instrumenty w wykonaniu młodych artystów - Filia 3
(29 czerwiec).
*Współorganizacja święta organizacji pozarządowych „Niedziela z NGO” – literackie zabawy w plenerze
(3 lipca).
*Otwarcie wystawy malarstwa Sławomira Jabłońskiego pt. "Spacerem po Bochni" - Filia 1 (18 lipca).
* Spotkanie poświęcone bł. Pier Giorgio Frassatiemu, o którym opowiadała Anna Marek - koordynator przyjazdu relikwii Błogosławionego do Polski i Członek Towarzystwa Ciemnych Typów (30 sierpień).
* Spotkanie z Magdą Jethon, połączone z promocją książki pt. "Państwu pierwszym opowiem o Trójce" (28 wrzesień).
* Otwarcie wystawy przygotowanej ze zbiorów Jacka Kobieli „Rok 1916 w banknotach krajów Europy”. Na zaproszenie autora o bocheńskich banknotach opowiedziała Zofia Sitko pracownik Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Bochni (3 październik).
* Wieczór poetycko muzyczny Joanny Babiarz i Janusza Szota pt. "Budzenie manekina" (14 październik).
* Spotkanie z Michałem Kortą, zawodowym fotografem i podróżnikiem, połączone z promocją jego książki "Balkan Playground" (25 październik).
* Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, prozaikiem, dramaturgiem, poetą i krytykiem literackim. Spotkanie było dofinasowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki (17 listopad).
* Spotkanie autorskie z Zofią Kleszcz i promocja jej najnowszego tomiku poezji „Raz-dwa-trzy Panie Boże szukasz Ty” (29 listopad).
* Spotkanie z Romanem Czejarkiem, dziennikarzem Polskiego Radia, współorganizowane ze Starostwem Powiatowym w Bochni (2 grudzień).
* Spotkanie z Lidią Luchter-Krupińską, połączone z promocją książki „Róża z Dębińskiego zamku” (7 grudzień).
* Koncert pieśni bożonarodzeniowych pt. "Kolędy czas!" - Filia 3 (28 grudzień).
2015


2015

*
Wykład Michała Ptaka i Agnieszki Jaworskiej „Katedra w Composteli – cel i sens drogi pielgrzyma jakubowego”. Organizacja Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga  w Bochni” i Biblioteka  (12 stycznia).
*Wieczór poetycki Haliny Sułek–Kobiela i promocja tomiku „Musztarda po obiedzie”, wiersze z promowanego tomiku czytali Zofia Sitko i Jerzy Turek, oprawa muzyczna Krzysztof Michnik (10 lutego).
*Otwarcie wystawy fotograficznej „Tolerancja na warsztat!”, współorganizacja: Fundacja Wspierania Działań Artystycznych „Wolna Sztuka”, Fundacja Babel „Images”, Dom Dziecka oraz Biblioteka, wystawa w ramach realizacji projektu  (9 lutego).
*Uroczyste otwarcie Filii Nr 3 w nowej siedzibie przy ul. Kurów 77, spotkanie uświetnił koncert muzyczny Anny Rydz  (skrzypce) i Pawła Lekkiego (gitara)  (17 lutego).
*W cyklu „Bochniacy z pasją XII” spotkanie z Sławomirem Olesińskim „ Jedź i jedz - motocyklem po Azji Północno - Wschodniej” (21 kwietnia).
*Wieczór poetycki Kazimierza Musiała „Szeptem się nie kłamie”, gościnnie wystąpili Grzegorz Kapcia i Janek Kubas (28 kwietnia).
*Uroczyste „odsłonięcie” ławeczki bookcrossingowej w ramach realizacji projektu "Zapraszamy na ławeczkę, czyli bookcrossing dla każdego..." dofinasowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK w konkursie "Tu mieszkam, tu zmieniam",   w programie koncert Baśniowej Kapeli „Liliowy bór” i konkurs literacki dla najmłodszych, współorganizacja Koło SBP (9 maja).
*W ramach Dni Bochni W ramach cyklu „Bochniacy z pasją XIII” spotkanie z Januszem Paprotą „Moja podróż do przeszłości, czyli wirtualna historia Ziemi Bocheńskiej” (16 czerwca).
*W ramach Dni Bochni otwarcie wystawy fotograficznej prac po ogólnopolskim plenerze fotograficznym „Bochnia – Miasto Soli i Sól Miasta”. Współorganizacja wydarzenia: Fundacja Salina NOVA, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni i Biblioteka w ramach projektu „Bochnianie współdecydują – partycypacja szansą na rewitalizację miasta”, współfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (23 czerwca).
*Spotkanie autorskie dla dzieci z Ewą Stadtmuller „Legendy o Bochni”, w ramach realizacji projektu dofinasowanego przez Fundację WBK „Moja mała Ojczyzna – Osiedle Kurów”, Filia Nr 3.
*Współorganizacja święta organizacji pozarządowych „Niedziela z NGO” – konkurs literacki, stoisko plastyczne, wymiana książek (12 lipca).
*Wernisaż Donisławy Golonki pt. „Mój kolorowy świat”. Spotkanie uświetnił koncert młodzieżowego zespołu „Yeż”, Filia Nr 1  (11 września).
*Spotkanie z Januszem Paprotą „Kurów przez wieki”. Spotkanie w ramach realizacji projektu dofinasowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK, Filia Nr 3 (15 września).
*Spotkanie z Marcinem Wilkiem i promocja książki „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia”. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinasowane przez Instytut Książki (13 października).
*Spotkanie „Wspólne odkrywanie Meksyku”, w programie: dr Maja Zawierzeniec "O historii Meksyku" oraz recital fortepianowy Daniela Torresa Diaza (24 października).
*Spotkanie autorskie z Zofią Kleszcz oraz promocja tomiku poezji „Nie muszę forsować bram”
(27 października).
*Wieczór poezji Andrzeja Dobrowolskiego „Tyle drzwi”, oprawa muzyczna Filip Dobrowolski
(3 listopada).
*Otwarcie wystawy prac podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni „Dom Wielu Marzeń IV” powstałych podczas zajęć terapeutycznych, program artystyczny w wykonaniu podopiecznych DPS i ŚDP (9 grudnia).

2014


2014

*
Spotkanie z Anną i Januszem Sulisz zatytułowane "Podróże z anteną - Tajlandia" (18 lutego).
*Spotkanie z Anną Bukowiec i wspólne zwiedzanie Indii Północnych (25 lutego).
*Spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Maćkowskim, połączone z promocją książki pt. "Bardzo wielkie pojednanie" (11 marca).
*Spotkanie autorskie z pisarzem i poetą dla dzieci i młodzieży Andrzejem Grabowskim (16 kwietnia).
*Uroczyste rozwiązanie VIII edycji konkursu poetyckiego "Od pierwszych wersów już na całe życie", połączone z warsztatami literackimi przeprowadzonymi przez Andrzeja Grabowskiego (16 kwietnia).
*Wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany "Bochnia dla Jana Pawła II" (25 kwietnia).
*Dzień Bibliotekarza w programie: "650 lat zawodu bibliotekarza" Dorota Rzepka oraz koncert Sary Rynowskiej (wokal) i Bartłomieja Krawczyka (gitara) (6 maja).
*Spotkanie autorskie z pisarką Moniką Sawicką (12 maja).
*Spotkanie z dr Maciejem Rydlem połączone z promocją książki pt. "Dwory - polska tożsamość" (27 maja).
*Wieczór poetycki z Marcinem Mirochną połączony z promocją tomiku zatytułowanego "Apokalipsa zmysłów, Eldorado i lwy" (25 czerwca).
*Spotkanie z Danielem Dudą i wodowanie książki „Antoni Walerian Garnuszewski – Dyrektor Szkoły Morskiej w Trzewie w l. 1920 – 1929”, laudację wygłosiła Marta Krupska, dochód ze sprzedaży książki przekazano na leczenie Dorotki Botkowskiej (13 sierpnia).
*Spotkanie z Stanisławem Dęboszem aktywnym społecznikiem, który opowiadał o Polakach mieszkających na Litwie (2 września).
*Wieczór pieśni patriotycznych i piosenek wojskowych w wykonaniu Chóru Złota Jesień, pod dyrekcją Marii Kordy–Chrzan (16 września).
*Dwa spotkania autorskie z pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską (15 października).
*Spotkanie z Wojciechem Jagielskim, pisarzem, dziennikarzem, publicystą i korespondentem. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Audio, dofinasowane przez Instytut Książki.
*Spotkanie z dr Piotrem Kuspysem i wykład na temat książki „Savoir – vivre – sztuka pięknego życia”. Współorganizacja spotkania ze Stowarzyszeniem „Rodzina Kolpinga w Bochni” (23 października).
*Spotkanie  z Rafałem Ziemkiewiczem, pisarzem, dziennikarzem, publicystą połączone z promocją książki „Jakie piękne samobójstwo”. Spotkanie współorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Bochni i Bibliotekę (10 listopada).
*Spotkanie autorskie z Anną Mularczyk–Meyer i promocja jej książki „Minimalizm po polsku czyli jak uczynić życie prostszym” (18 listopada).
*Koncert charytatywny w wykonaniu Janka Jakubasa oraz duetu gitarowego  Kasi Kalisz i Wiktorii Gałka. Swoją poezję zaprezentował Kazimierz Musiał a koncert poprowadził Krzysztof Nieborak. Organizacja koncertu Fundacja Auxillium i Biblioteka (21 listopada).
*Spotkanie autorskie z Janiną Kęsęk i promocja jej najnowszej książki pt. „Obwód bocheński w latach 1863 – 1864”. Organizacja spotkania Stowarzyszenie „Rodzina Kolpina w Bochni” i Biblioteka (24 listopada).
*Prelekcja Michała Ptaka „Podążać za muszlą… . Moja wędrówka z Porto do Santiago de Compostela szlakiem świętego Jakuba”. Organizacja Stowarzyszenie „Rodzina Kolpina w Bochni” i Biblioteka (27 listopada).
*Spotkanie z dr Anną Skoczek połączone z promocją książki „Antologia poezji stanu wojennego” oraz mini koncertu duetu Janusz Stryjski i Karol Makuch (2 grudnia).
*Spotkanie z Markiem Piekarczykiem i Leszkiem Gnińskim połączone z promocją książki „Zwierzenia kontestatora”. Spotkanie dofinasowane przez Wydawnictwo SQN i Dom Książki (22 grudnia).

2013


2013

*Leszek Mazan i Mieczysław Czuma - 
„Bochnia to brzmi dumnie”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Bocheńskie impresje” dofinansowanego ze środków budżetowych Gminy Miasta Bochnia (26 lutego).
*Przemysław Konieczny -
promocja albumu fotograficznego pt. „Krajobrazy i detale”, prezentującego powiat bocheński. Organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Bochni i Biblioteka (15 lutego).
*Łukasz Zabdyr –
warsztaty plastyczne zatytułowane „Zaczarowany ołówek”. Zainaugurowały one realizację projektu „Młode talenty Bocheńszczyzny”, który Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni realizuje wspólnie z Biblioteką (17 maja).
*Paullina Simons -
amerykańska pisarka rosyjskiego pochodzenia, spotkanie autorskie z czytelnikami. Spotkanie było dofinasowane przez Wydawnictwo Świat Książki oraz Dyskusyjny Klub Książki. Poprowadziła je redaktorka radia RMF Classik Magdalena Miśka-Jackowska, tłumaczyła Karolina Noskowiak (20 maja).
*Izabela Klebańska –
autorka książek wprowadzających dziecko w  świat muzyki.  Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Bocheńskiego (4 czerwca).
*Kazimierz Musiał –
wieczór poetycki bocheńskiego poety piszącego „do szuflady”. Nastrój refleksyjnych utworów podkreślał akompamiamentem muzycznym Tadeusz Apryjas, pięknymi gitarowymi solówkami. Na zakończenie zadedykował bohaterowi wieczoru poetycką pieśn ze słowami Marka Pacuły. (13 czerwca).
*Dr Paweł Krokosz -
prelekcja poświęcona jednej z najbarwniejszych postaci w historii Rosji zatytułowana „Car Piotr I Wielki - geniusz czy szaleniec?”. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w ramach projektu STREFA AKTYWNOSCI SENIORA (27 sierpnia).
*Janina Kęsek –
promocja książki pt. „Kult św. Rozalii w Bochni dawniej i dziś” zorganizowana przez Urząd Miasta Bochnia, Społeczny Komitet Odnowy Kaplicy Św. Rozalii oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni. Po prezentacji książki pieśni do św. Rozalii wykonał chór Jesienne Słowiki pod batutą Małgorzaty Czekotowskiej, zapraszając do wspólnego śpiewania uczestników spotkania (3 września).
*Barbara Gawryluk –
warsztaty literackie pt. „Mistrz Słowa” poprowadzone przez autorkę zakończyły cykl warsztatowy w ramach projektu „Młode talenty Bocheńszczyzny”, który Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni realizuje wspólnie z Biblioteką  (23 września).
*Krystyna Rożnowska -
promocja książki pt. „Uleczyć świat. O Julianie Aleksandrowiczu”.  Podczas promocji Wanda Wątorska zagrała "Kołysankę" Jana Ekiera. Fragmenty książki K. Rożnowskiej przeczytał Grzegorz Samolej - uczeń III kl. I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni (1 października).
*Dr Paweł Krokosz -
prelekcja będąca kontynuacją opowieści o XVIII-wiecznej Rosji zatytułowaną „Od Katarzyny I do Katarzyny II. Kobiety na tronie rosyjskim w XVIII w”. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu STREFA AKTYWNOSCI SENIORA koordynowanego przez Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” (16 października).
*Dr Lidia Maria Jedlińska –
wykład: „Wolontariat seniorów - sposoby angażowania w działanie. Bariery, korzyści, szanse”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu STREFA AKTYWNOSCI SENIORA, który realizuje Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” (18 października).
*Szymon Hołownia –
promocja ostatniej książki znanego pisarza, redaktora i publicysty pt. „Wszystko w porządku. Układamy sobie życie”, napisanej wspólnie z Marcinem Prokopem (28 października).
*Marcin Meller –
promocja najnowszej książki dziennikarza, prezentera telewizyjnego i pisarza pt. „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe”. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
(25 listopada).
*Prof. dr hab. med. Olgierd Smoleński
podzielił się ze słuchaczami wspomnieniami zatytułowanymi „O Bochni i medycynie”.  Opowieść dopełniła krótka prezentacja osiągnięć Profesora w dziedzinie medycyny i wskazówki jak dbać o kondycję fizyczną (3 grudnia).
*
Seminarium inaugurujące projekt „Obywatel Senior” pt.: „ABC świadomego obywatelstwa”. Organizatorami seminarium było Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” wraz z Biblioteką. Wykłady wygłosili dr Maria Jedlińska oraz mgr Bartłomiej Gogola (10 grudnia).

2012


2012

*Jarosław Kret - promocja książki pt. "Mój Egipt". Spotkanie było dofinansowane przez Instytut Książki
(26 października).
*Renata Piątkowska - autorka książek dla dzieci. Fragmenty książek autorki czytała Elżbieta Kożurno, która swoją interpretacją doskonale podkreślała humor opowiadań ( 15 października).
*Andrzej Pasławski - krakowski podróżnik, miłośnik i instruktor fotografii - „Albania – piękna nieznajoma”
(9 października).
*Sławomir Shuty - prozaik, reżyser i fotograf. Spotkanie było realizowane ze środków Instytutu Książki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki (25 września).
*Edyta Zarębska - lubelska graficzka i autorka książek dla najmłodszych. Fragmenty "Opowieści Babci Gruni" przeczytał Robert Zarębski - mąż autorki (25 września).
*Daniel Duda - spotkanie z kapitanem żeglugi wielkiej, profesorem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni. Wodowanie książek: Henryka Spigarskiego „Morze jak chleb powszedni. Profesor Dr Kpt. Ż. W. Daniel Duda. Monografia” oraz prof. Daniela Dudy „Józef Poznański. Pierwszy Dyrektor Urzędu Morskiego. Przyczynek do dziejów administracji morskiej”.  Laudację wygłosiła Marta Krupska, pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Po wygłoszonych laudacjach byliśmy świadkami ceremonii wodowania. Matkami chrzestnymi książek zostały mgr inż. Anna Rakoczy i Monika Czesak (12 lipca).
*Danuta Grechuta i Jakub Baran - autorzy książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” (29 maja).
*Robert Hołda – promocja publikacji pt. "Jan Kot - sportowiec z charakterem". Spotkanie zorganizowali bocheńska Biblioteka, Kryta Pływalnia w Bochni i Stowarzyszenie "Kotłownia". Na spotkaniu była obecna Wanda Wątorska - córka Jana Kota (24 kwietnia).

2011


2011

*Maja Komorowska - wybitna postać polskiej kultury, aktorka teatralna i filmowa (5 grudnia).
*Zbigniew Wodecki - piosenkarz, muzyk, instrumentalista, kompozytor, aranżer. Spotkanie z artystą było promocją od niedawna obecnej na półkach księgarskich książki „Pszczoła”, Bach i skrzypce” (15 listopada).
*Wanda Matras–Mastalerz - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej Bibliotekoznawstwa UP, Członek Komisji Prasoznawczej Oddziału PAN w Krakowie i Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu (19 października).
*Stanisław Piotrowicz - popularyzator wiedzy myśliwskiej, autor licznych artykułów publikowanych na łamach „Łowca Polskiego” i „Braci Łowieckiej”, zapalony myśliwy, członek Koła Łowieckiego „Żubr” (18 października).
*Małgorzata Flis - ilustratorka książek dla dzieci, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
(12 października).
*Tadeusz Chudecki - aktor, podróżnik i pisarz. Spotkanie było połączone z promocją jego najnowszej książki "Dalej w drogę. Łatwe i tanie podróżowanie po Europie i okolicach czyli wszystko co turysta wiedzieć powinien" (1 października).
*Małgorzata Flis - ilustratorka książek dla dzieci, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji  projektu „Mój świat i moje życie” dofinansowanego ze środków Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 września).
*Maria Czubaszek - poetka, pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka i dziennikarka. Spotkanie dofinasowane było z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odbyło się w ramach realizacji projektu "Mój świat i moje życie" (7 czerwca).
*Wanda Matras–Mastalerz - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej Bibliotekoznawstwa UP, Członek Komisji Prasoznawczej Oddziału PAN w Krakowie i Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Wykład okolicznościowy z okazji 65 - lecia PiMBP w Bochni", koordynowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni, dofinasowanego przez Gminę Miasta Bochnia
(1 czerwca).
*Jacek Wojciechowski - prof. zw. dr hab., bibliotekarz dyplomowany, specjalista w zakresie bibliotekarstwa (zarządzania, marketing) oraz czytelnictwa. Wykład pt. „Biblioteka w środowisku lokalnym” wygłoszony z okazji 65-lecia bocheńskiej Biblioteki  (10 maja).
*Wojciech Bonowicz – poeta, redaktor wydawnictwa ,,Znak”, znany autor biografii Księdza Józefa Tischnera. Spotkanie z autorem odbyło się w ramach realizacji projektu "Mój świat i moje życie" i dofinasowane było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (12 kwietnia).
*Cecylia Kuta - pracownik Oddziału IPN w Krakowie, absolwentka studiów historycznych na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu najnowszej historii Polski (29 marca).
*Andrzej Franaszek - literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor działu kulturalnego w Tygodniku Powszechnym. Biblioteka w Bochni oraz Bursa Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego chcąc uczcić Rok Czesława Miłosza zaprosiły czytelników na spotkanie z twórczością Noblisty, podczas którego autor wygłosił wykład "Niepokój Czesława Miłosza". Wybrane wiersze poety przypomnieli wychowankowie Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Bochni pod kierunkiem Ewy Matus (22 marca).
*Anetta Jasińska - nauczyciel muzyki i rytmiki, absolwentka bocheńskiej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu Jadwigi Dyląg.  Podczas spotkania opowiadała o muzyce jako nieodłącznym elemencie naszej codzienności, zapraszając do wspólnego śpiewania swoich gości (18 stycznia).
*Wojciech Tochman - reporter, dziennikarz prasowy i telewizyjny, autor wstrząsającej książki „Dzisiaj narysujemy śmierć". Spotkanie z autorem zorganizowano ze środków Instytutu Książki (13 stycznia).

2010


2010

*Zofia Wiśniewska -
autorka baśni, podań i legend związanych z Bochnią. Podczas dwóch spotkań autorskich Zofia Wiśniewska promowała swoją najnowszą książkę pt. "Kazimierz Wielki w legendzie". Spotkanie odbyło się w ramach bocheńskich obchodów Roku Króla Kazimierza Wielkiego (14 grudnia).
*Ewa Stadtmuller –
krakowska pisarka, autorka literatury dziecięcej- bajek, legend polskich, książeczek edukacyjnych i piosenek dla dzieci. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Zasłuchaj się w książce. Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabo widzących", dofinasowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (11 grudnia).
*Robert Ronald Brzeziński -
poeta, autor tomiku poetyckiego pt. „Próba oddechu” (7 grudnia).
*Anatol Diaczyński -
pisarz, działacz polonijny, repatriant z Kazachstanu (23 listopada).
*Bogna Wernichowska -
polska pisarka, dziennikarka i publicystka. Wygłosiła wykład połączony z pokazem slajdów pt. "Kazimierz Wielki wśród swoich poddanych, dworzan i miłych sercu dam". Spotkanie odbyło się w ramach realicacji projektu "Rok Kazimierza Wielkiego w bocheńskiej Bibliotece", dofinasowanego ze środków Gminy Miasta Bochnia (17 listopada).
*Marcin Gawęda -
bochnianin, absolwent Instytutu Historycznego UJ, historyk i publicysta wojskowy, autor książek popularnonaukowych i thrillerów wojennych. Spotkanie połączone było z promocją debiutanckiej powieści pt. "Kaukaskie epicentrum" (9 listopada).
*Michał Maciej Rusinek –
literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor zabawnych książek dla dzieci i dorosłych. W bibliotece promował swoją książkę "Raz jeszcze o Chopinie" opowiadając najmłodszym o najwybitniejszym polskim kompozytorze. Spotkanie dofinansował Jnstytut Książki (8 listopada).
*Jarosław Kret - dziennikarz i podróżnik, autor książki "Moje Indie". Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Zasłuchaj się w książce. Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabo widzących" i było dofinasowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (6 listopada).
*Grzegorz Jankowicz - krytyk, teoretyk literatury i tłumacz. Wygłosił wykład pt. "Związki literatury z nowymi mediami" (21 października).
*Beata Ostrowicka - polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Spotkanie autorskie z pisarką  odbyło się w Bibliotece w ramach projektu "Wokół miłości i sercowych dolegliwości" realizowanego w partnerstwie ze Stwowarzyszeniem ULKA (15 października).
*Ewa Zamorska–Przyłuska - absolwentka UJ, historyk sztuki, redaktor naczelny miesięcznika „Architektura & Biznes”. Autorka promowała w naszej Bibliotece swoją najnowszą książkę "Przewodnik literacki po Krakowie i województwie małopolskim", w której znalazły się również bocheńskie akcenty (28 września).
*Wiesław Drabik - bajkopisarz, autor pełnych humoru, wierszowanych książeczek dla dzieci. Dwa spotkania z pisarzem odbyły się w ramach projektu "Oczarowani słowem. Promocja wartościowej literatury oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych" dofinasowanego przez MKiDN (21 czerwca).
*Leszek Długosz - piosenkarz, poeta, autor tekstów piosenek. W ramach realizacji projektu "Oczarowani słowem. Promocja wartościowej literatury oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych" czytelnicy spotkali się z autorem i wysłuchali recitalu "Wyjechałem i mnie nie ma...". Spotkanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (8 czerwca).
*Paweł Beręsewicz - tłumacz, leksykograf, autor wierszy, powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Instytutem Książki w Krakowie (10 maja).
*Ewa Stadtmuller – krakowska pisarka, autorka literatury dziecięcej: bajek, legend polskich, książeczek edukacyjnych i piosenek dla dzieci. Trzy spotkania autorskie zorganizowane przez Bibliotekę oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni odbyły się w ramach projektu "Rok Kazimierza Wielkiego w bocheńskiej Bibliotece" dofinansowanego ze środków budżetowych Gminy Miasta Bochnia (28 kwietnia).
*Katarzyna Stachowicz-Gacek – psycholog, felietonistka, autorka kryminałów i scenariuszy filmowych; Agnieszka Szczepańska – prawnik, artystka, autorka kryminałów i scenariuszy do popularnego sitcomu. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Zasłuchaj się w książce. Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabo widzących" i dofinansowane było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (27 kwietnia).
*Dawid Golik - pracownik IPN Oddziału w Krakowie, doktorant w Instytucie Historii UJ, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Filip Musiał - pracownik IPN Oddziału w Krakowie, politolog i historyk, adiunkt w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, członek Ośrodka Myśli Politycznej. Spotkanie połączone było z promocją albumu pt. "Osądź mnie Boże....Ks. Władysław Gurgacz - kapelan Polski podziemnej" (20 kwietnia).
*Mirosław Zagórski - bocheński planespotter, autor zdjęć samolotów przelatujących nad Bochnią. Spotkanie połączone było z otwarciem wystawy fotografii autorstwa prelegenta (5 marca).
*Marek Piekarczyk - wokalista, legenda polskiego rocka, tekściarz, kompozytor muzyczny, lider grupy TSA. Spotkanie połączone było z promocją  jego solowej płyty "Żródło" (2 marca).
*Cecylia Kuta - pracownik Oddziału IPN w Krakowie, absolwentka studiów historycznych na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu najnowszej historii Polski (26 stycznia).


2009


2009

*Jan Grzegorczyk - pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. Autor promował swoją  najnowszą książkę pt. "Chaszcze". Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Nie tylko słuchamy..." . Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabo widzących", dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (6 listopada).
*Józef Marecki - ksiądz dr hab., wybitny znawca tematu represji komunistycznych wobec Kościoła katolickiego, autor wielu cennych opracowań naukowych. Na spotkaniu w Biblitece promował swoją najnowszą książkę pt. "Zakony pod presją bezpieki" (13 października).
*Tadeudz Chudecki - aktor, podróżnik i pisarz,  promował w naszej Bibliotece swoją książkę pt. "Wspaniałe podróże na każdą kieszeń czyli Europa za 100 euro". Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Nie tylko słuchamy.... Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabo widzących", dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (29 września).
*Mateusz Kołek - rysownik i scenarzysta związany z Krakowskim Klubem Komiksu; Artur Wabik - wydawca komiksów. Spotkania odbyły się w ramach realizacji projektu "Spełniamy marzenia - niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci", współfinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Starostwo Powiatowe w Bochni (21 września).
*Zbigniew Siudak - pseudonim "Spec", wybitna osobowość bocheńskiej społeczności, żołnierz ZWZ, AK, NIE, WiN, działacz niepodległościowy, autor książki „Rotmistrz "Dzik" i inni”. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 70 - lecia wybuchu II wojny światowej i połączone było  z promocją jego najnowszej książki pt. "Rotmistrz "Dzik" i inni" (8 września).
*Joanna Olech - pisarka i ilustratorka książek dla dzieci, krytyk literacki, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień literackich. Dwa spotkania odbyły się dzięki współpracy z Instytutem Książki (10 czerwca).
*Dorota i Adam Szafraniec - artyści, muzycy, założyciele „Baśniowej Kapeli”. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu "Nie tylko słuchamy....Rozwój czytelnictwa wśród osób nieiwdomych i słabo widzących", dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10 czerwca).
*Ewa Stadtmuller – krakowska pisarka, autorka literatury dziecięcej- bajek, legend polskich, książeczek edukacyjnych i piosenek dla dzieci (9 czerwca).
*Barbara Gawryluk - autorka książek dla dzieci, dziennikarka radiowa, tłumaczka. Spotkania odbyły się w ramach realizacji projektu "Spełniamy marzenia - niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci", dofinansowało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (3 czerwca).
*Bogna Wernichowska - polska pisarka, dziennikarka i publicystka. W bocheńskiej książnicy autorka promowała swoją najnowszą książkę "Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich" (19 maja).
*Eliza Piotrowska - autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Spotkania odbyły się w ramach realizacji projektu "Spełniamy marzenia - niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci", dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Były to kolejne spotkania z cyklu  „Z tym pisarzem chcę się spotkać” (18 maja).
*Kazimierz Szymeczko - bibliotekarz, polonista, autor opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży. Spotkania  odbyły się w ramach realizacji projektu "Spełniamy marzenia - niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (22 kwietnia).
*Ewa Stadtmuller – krakowska pisarka, autorka literatury dziecięcej - bajek, legend polskich, książeczek edukacyjnych i piosenek dla dzieci. Było to kolejne spotkanie z projektu"Polscy poeci dzieciom”, realizowanego w ramach programu "Równe szanse - Kolorowa Akademia”,  dofinansowywanego przez Fundację im. Stefana Batorego (27 marca).
*Zbigniew Siudak - pseudonim "Spec", wybitna osobowość bocheńskiej społeczności, żołnierz ZWZ, AK, NIE, WiN, działacz niepodległościowy, autor książki "Powstań Polsko! Skrusz kajdany. Z dziejów bocheńskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945" (27 stycznia).

2008


2008

*Zofia Wiśniewska - autorka baśni, podań i legend związanych z Bochnią. Na spotkaniu promowano jej najnowszą publikację poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II pt. "Na papieskim szlaku" (16 grudnia).
*Marcin Świetlicki - powieściopisarz, poeta, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Brulionu, wokalista zespołu Świetliki; Ireneusz Grin- pisarz, fotograf, wydawca, autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (25 listopada).
*Edward Chudziński - historyk literatury, publicysta, redaktor i scenarzysta, wykładowca akademicki. Spotkanie w Bibliotece było poświęcone najnowszej książce Edwarda Chudzińskiego „Regionalizm, kultura, media”, która jest podsumowaniem jego wieloletniej pracy naukowej, społecznej i artystycznej (24 listopada).
*Łukasz Orbitowski - publicysta, felietonista, redaktor, recenzent literacki i filmowy, autor  opowiadań i powieści grozy; Tomasz Konatkowski - programista, analityk, publicysta, autor cyklu warszawskich kryminałów z komisarzem Nowakiem. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki i miało formę debaty pt. "Sąd nad kryminałem współczesnym" (18 listopada).
*Anna Onichimowska – poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci i młodzieży, polonistka, autorka słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i telewizyjnych. Dwa spotkania autorskie odbyły się w ramach Pory Prozy Festiwalu 4 Pory Książki (22 października).
*Manuela Gretkowska - pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka, działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet. Spotkanie odbyło się w ramach Pory Prozy Festiwalu 4 Pory Książki (21 października).
*Ewa Stadtmuller – krakowska pisarka, autorka literatury dziecięcej: bajek, legend polskich, książeczek edukacyjnych i piosenek dla dzieci. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę i Uzdrowisko Kopalnia Soli w Bochni (15 października).
*Dorota Gellner - poetka, autorka książek dla dzieci, programów telewizyjnych (Tęczowa bajeczka), słuchowisk radiowych i bajek muzycznych. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki
(26 września).
*Daniel Duda - profesor, doktor, kapitan żeglugi wielkiej, Honorowy Ambasador Królewsko–Górniczego Miasta Bochnia. Autor książki „Z Dziejów Polskiej Administracji Morskiej w latach 1918 – 1928” (22 lipca).
*Jacek Dehnel - poeta, prozaik, tłumacz, felietonista, laureat wielu nagród literackich m.in. Nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (16 czerwca).
*Krzysztof Lisowski - krakowski poeta, tłumacz, krytyk literacki. Spotkanie i warsztaty literackie odbyły się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (16 czerwca).
*Andrzej Franaszek - literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor działu kulturalnego w Tygodniku Powszechnym. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (3 czerwca).
*Ewa Lipska - wybitna polska poetka generacji Nowej Fali, autorka tekstów piosenek, felietonistka, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i wiceprezes polskiego PEN Clubu (27 maja).
*Izabela Sowa - pisarka młodego pokolenia, autorka popularnej „serii owocowej”. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwali 4 Pory Książki (29 kwietnia).
*Paweł Beręsewicz - tłumacz, leksykograf, autor wierszy, powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (22 kwietnia).
*Renata Piątkowska - autorka pogodnych i dowcipnych opowiadań dla najmłodszych. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (18 kwietnia).
*Agnieszka Frączek - autorka poezji dziecięcej, germanistka, leksykograf, językoznawca, pracownik naukowy UW. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (16 kwietnia).
*Arkadiusz Niemirski - powieściopisarz, autor kultowej serii „Pana Samochodzika”, książek dla młodzieży i dorosłych , satyryk i dziennikarz. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki (14 kwietnia).
*Mieczysław Rokosz - nauczyciel akademicki UJ, były kierownik Powiatowego Archiwum w Bochni oraz  pracownik Wydawnictwa Ossolineum, członek elitarnego kręgu dzwonników wawelskich, autor książki „Dzwony i wieże Wawelu” (8 kwietnia).
*Bogna Wernichowska - polska pisarka, dziennikarka i publicystka. Spotkanie było zatytułowane "Bocheński i galicyjski fin de siecle w starych pamiętnikach, opowieściach i listach" (26 lutego).

2007


2007

*Krzysztof Petek - autor książek przygodowo-sensacyjnych dla młodzieży, dziennikarz, reportażysta. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Promocja aktywnych form spędzania wolnego czasu wśród dzieci i młodzieży" (11 grudnia).
*Krzysztof Maćkowski - dziennikarz, podróżnik, powieściopisarz. Na spotkaniu promował swoją debiutancką powieść "Raport Badeni" (4 grudnia).
*Grzegorz Kasdepke - pisarz i publicysta, popularny autor książek dla dzieci, były wieloletni redaktor naczelny „Świerszczyka” (26 października).
*Anna Mieszkowska - polska pisarka, autorka książki „ Ja, kabareciarz. Marian Hemar od Lwowa do Londynu”. Spotkanie uświetnił koncert piosenek Hemara w wykonaniu Bocheńskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Macieja Kozłowskiego (16 października).
*Bogna Wernichowska - polska pisarka, dziennikarka i publicystka. Na spotkaniu autorka promowała swoją najnowszą publikację pt. "Skarbczyk imion współczesnych" (19 czerwca).
*Beata Ostrowicka - polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży (12 czerwca).
*Tomasz Rzeczycki - autor przewodników górskich i satyrycznych tekstów kabaretowych. W bocheńskiej Bibliotece promował swoją książkę pt. "Góry Polski" (15 maja).
*Mini recital gitarowy Pawła Lekkiego, współorganizowany przez Bibliotekę ze Stowarzyszeniem Partnerskim Bochnia-Saarlouis (5 marca).

2006


2006

*Maria Serafińska-Domańska - kustosz „Koryznówki” Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Nowym Wiśniczu (28 listopada).
*Marta Fox - poetka, krytyk teatralny, autorka książek dla młodzieży (6 czerwca ).
*Ewa Nowak - pedagog-terapeuta, felietonistka, autorka książek dla młodzieży (16 maja ).
*Zofia Wiśniewska - autorka baśni, podań i legend związanych z Bochnią (7 marca).
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |