11 V 2010 Dzień Bibliotekarza
  Z okazji corocznego Dnia Bibliotekarza Biblioteka zorganizowała spotkanie i zaprosiła do wspólnego świętowania bibliotekarzy z bibliotek szkolnych, publicznych, pedagogicznych i naukowych.
W programie spotkania znalazły się: Prezentacja budowy i obsługi katalogu www PiMBP w Bochni, uroczyste uruchomienie katalogu oraz koncert w wykonaniu: Justyny Durak, Damiana Misiorowskiego, Macieja Pajora i Przemysława Śmietany z klasy klarnetu mgr Jakuba Szlencla w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. J.Żurawlewa w Bochni. Wykonawcom akompaniowała Maria Manikowska.

Święto wszystkich bibliotekarzy przypada na 8 dzień maja i rozpoczyna w naszym kraju obchody Tygodnia Bibliotek trwające do 15 maja. Tydzień Bibliotek 2010 objęty został patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdana Zdrojewskiego i jest wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa. Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje na ważne obszary działalności bibliotek. Hasło wiodące w Tygodniu Bibliotek 2010 r. brzmiało: „BIBLIOTEKA – SŁOWA, DZWIĘKI, OBRAZY”. Współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych; staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch, a wzrok służy nie tylko rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. Coraz częściej biblioteki stają się mediatekami, gromadzącymi treści na różnych nośnikach. Multimedialność naszych książnic stała się faktem, stąd hasło Tygodnia Bibliotek 2010.

Podczas bocheńskich obchodów Dnia Bibliotekarza został zaprezentowany i uruchomiony katalog on-line Biblioteki, działający w programie bibliotecznym Patron, umożliwiający czytelnikom wyszukiwanie zbiorów na podstawie wybranych indeksów np. autorskiego, tytułowego, serii…, pozwala na poszukiwanie wybranych książek w bazach danych z każdego komputera z dostępem do Internetu.
Katalog on-line dostępny jest na stronie internetowej bocheńskiej biblioteki. Daje on możliwość pełnej komputerowej obsługi czytelników. Na dzień dzisiejszy uzupełnionych jest  ponad 43 tys. rekordów, czyli ok. 1/3 zbiorów biblioteki. Uzupełnianie zbiorów może potrwać jeszcze ok. dwóch lat, ale zbiory najnowsze, czyli te, które są najbardziej poszukiwane przez czytelników, znajdują się już są w bazie. W całości komputerowo opracowane są już zbiory audiowizualne oraz zasoby dla dzieci i młodzieży. System jest jednocześnie podstawą do uruchomienia elektronicznej obsługi czytelników. W przyszłości pojawią się nowe możliwości, np. rezerwacja książki on-line, czy e-mailowe lub sms-owe powiadamianie czytelników o czekającej na nich książce. Elektroniczne śledzenie książek będą ułatwiały kody kreskowe umieszczone na każdej książce, a czytelnicy będą dysponowali specjalnymi kartami. Koszt takiej inwestycji to ok. 140 tys. zł. Dlatego biblioteka stara się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |