24 XI 2009 Wieczór wspomnień
 W 70 rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Bibliotece odbył się wieczór wspomnień poświęcony organizacji działającej w Bochni w latach 1939 - 1945, przygotowany we współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, Sekcją Emertów.

W Warszawie, w październiku 1939 r., z inicjatywy działającego w podziemiu Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego powołano Tajną Organizację Nauczycielską (TON). Jej założycielami byli: Czesław Wycech, Zygmunt Nowicki, Kazimierz Maj, Wacław Tułodziecki i Teofil Wojeński.
TON ściśle współpracowała z powstałym w 1940 r. Departamentem Oświaty i Kultury Delegatury Rządu RP na Kraj - korzystając z subwencji Rządu Londyńskiego - i ze Związkiem Walki Zbrojnej, a następnie z Komendą Główną Armii Krajowej. Głównym zadaniem TON była koordynacja nauczania w warunkach konspiracyjnych, a także opieka nad nauczycielami przesiedlonymi z terenów polskich włączonych do Rzeszy i nad rodzinami nauczycieli poległych i zaginionych podczas kampanii wrześniowej 1939 r., zamordowanych i aresztowanych przez Niemców w okresie późniejszym bądź walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. TON starała się również o zapewnienie bezpieczeństwa nauczycielom poszukiwanym przez władze okupacyjne.

Historię tej organizacji i nazwiska nauczycieli patriotów, bohaterów podziemnego frontu przypomniała w krótkim referacie Zofia Wiśniewska. Podczas spotkania swoimi refleksjami o tamtym trudnym wojennym czasie dzieliła się m.in. Wanda Wątorska (córka wybitnej polonistki Wiesławy Kotowej), która przygotowała również oprawę muzyczną wieczoru.

Ciekawym uzupełnieniem referatu i wspomnień były patriotyczne wiersze recytowane przez Felicję Golańską. - Konspiracyjna działalność oświatowa nauczycieli szkół średnich i powszechnych w Bochni w latach 1939-1945 była ważnym elementem ruchu oporu przeciw okupantowi - mówi Anna Stolarczyk, organizatorka wieczoru, która zachęciła zainteresowanych powyższą tematyką do sięgnięcia po książkę Czesława Sterkowicza "Tajne nauczanie w powiecie bocheńskim 1939 - 1945”, którą można wypożyczyć m.in. w Wypożyczalni dla Dorosłych.
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |