27 - 28 IX 2007 "Przeszłość dla przyszłości"
 W Muzeum im. s. Fischera w Bochni oraz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni miała miejsce dwudniowa konferencja "Przeszłość dla przyszłości. Pomoc człowiekowi w Bochni w latach 1357-2007".

Inicjatorami Konferencji były bocheńskie Muzeum oraz instytucje i organizacje współcześnie działające na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy w Bochni. Konferencja miała na celu przybliżenie historii działań Fundacji Kazimierzowskiej, pokazanie jak pomoc i opieka nad osobami jej potrzebującymi kształtowała się i obecnie kształtuje na terenie bocheńszczyzny. Jak wyglądało wsparcie osób potrzebujących kiedyś, a w jakim zakresie czyni się to obecnie było tematem referatów i odczytów. Pierwszy dzień konferencji zdominowało historyczne ujęcie zagadnienia. Zakończył się on inscenizacją teatralno - muzyczną pt."Kto zgasił światło?" w wykonaniu wychowanków MCDiM „Ochronka” w Bochni oraz Stowarzyszenia „Ochronka - Dom Serce Ludzie”. Tematem drugiego dnia konferencji było prezentowanie bieżących działań organizacji i instytucji, które w swoje cele statutowe wpisaną mają działalność społecznie użyteczną. Zagadnienia związane z odbiorem społecznym osób niepełnosprawnych, kwestiami związanymi z pomocą, jaka jest im udzielana, pokazanie technik i metod pracy z osobami niepełnosprawnymi to główne tematy, jakie były poruszane. Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia prelegenci dążyli do tego by wzbudzić większą, dobrze ukierunkowaną wrażliwość społeczną na problemy osób niepełnosprawnych i chorych.

Podczas konferencji przedstawiciele naszego Stowarzyszenia zaprezentowali przygotowane przez siebie referaty oraz wystąpienia. Niewidoma absolwentka Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, tyflopedagog, jedena z prezesów naszego Stowarzyszenia - Beata Ingram wygłosiła referat: „Edukacja jako kompensacja niepełnosprawności i klucz do integracji” własnym przykładem potwierdzając, że pozornie tylko niepełnosprawność ogranicza osoby ambitne, o mocnej osobowości w dążeniu do realizacji celów życiowych. Podczas wystąpienia wielokrotnie podkreślała, jak ważna dla niej osobiście była i jest edukacja. Możliwości, które daje dzisiejsza technika, specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie współpracujące ze zwykłym komputerem, zastosowanie technik internetowych usprawniających codzienne życie, edukację i pracę osób niepełnosprawnych zaprezentowane zostały szeroko podczas Case Study z udziałem osób niewidomych i słabo widzących, zatytułowanym "Stare problemy kontra nowe technologie - integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych wspierana przez techniki informacyjne". Studium przypadku przygotowane przez nasze Stowarzyszenie pokazało, że osoby niewidome mogą na codzień sprawnie funkcjonować w pracy, bez barier uczyć się i rozwijać, jeżeli umieją obsługiwać komputer i korzystać ze zdobyczy techniki. Konferencję zakończyła dyskusja otwarta, z udziałem publiczności na temat wizerunku osób z dysfunkcjami i postaw społeczeństwa wobec niepełnosprawnych, moderowana przez W.Tomana. Punktem wyjścia do dyskusji było pytanie: "Jak wysokim poziomem empatii charakteryzuję się dziś po południu?".
    
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |