20 XI 2012 Bochniacy z pasją V
  Bohaterką piątego spotkania z cyklu „Bochniacy z pasją" była Marta Katolo a swoje wystąpienie zatytułowała „Kiedy rozmowa staje się zaczątkiem zmiany – o psychoterapii, rozwoju, cierpieniu, nadziei oraz poszukiwaniu sensu życia”.

Marta Katolo to psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, osoba, która podążając za swoją pasją otworzyła w Bochni pierwszy Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego. Spotkanie „Kiedy rozmowa staje się zaczątkiem zmiany – o psychoterapii, rozwoju, cierpieniu, nadziei oraz poszukiwaniu sensu życia” była propozycją dla wszystkich, którzy chcieli posłuchać i porozmawiać o psychoterapii, rozumianej jako proces poszukiwania drogi do samego siebie i uzdrawiania cierpienia psychicznego poprzez leczący kontakt z drugim człowiekiem. Dlaczego tak ważne w naszym życiu są dobre, zdrowe relacje? Czy można zmienić własne emocje? W jaki sposób przeżywane cierpienie może stanowić szansę na dalszy rozwój? Czy poznawanie siebie może dawać poczucie sensu i spełnienia? – te charakterystyczne dla nurtu psychologii humanistyczno-egzystencjalnej obszary były tematem do rozważań i wspólnych poszukiwań i dyskusji.

Na spotkaniu przedstawiła podstawowe zagadnienia dotyczące psychoterapii, jako szczególnej formy głębokiego, autentycznego międzyludzkiego spotkania. Czym jest ten niełatwy, lecz fascynujący proces, czy ma on coś wspólnego z magią? Czy rzeczywiście daje możliwość poprawy kondycji człowieka – a jeśli tak, to w jakich obszarach jego funkcjonowania? Kim wreszcie jest osoba psychoterapeuty i jaką rolę odgrywa on w całym procesie psychoterapii?

Mieszkająca w Bochni Marta Katolo jest dyplomowanym psychologiem, od 2009 r. szkoli się w zawodzie psychoterapeuty w krakowskim Instytucie Terapii Gestalt, który posiada akredytacje międzynarodowych organizacji psychoterapeutycznych, między innymi EAP (EuropeanAssociation for Psychotherapy) oraz EAGT (EuropeanAssociation for GestaltTherapy). Jak sama mówi, podstawą jej pracy jest szacunek dla drugiego człowieka, jego potencjału, niepowtarzalności oraz wolności. Psychoterapia Gestalt oparta na autentycznym kontakcie z drugą osobą jest dla niej czymś więcej, niż tylko metodą pracy – to także swego rodzaju filozofia życia, której na co dzień stara się być wierna.

Spotkaliśmy się z osobą dla której psychoterapia oparta na autentycznym kontakcie z drugą osobą to rzeczywiście życiowa pasja i świadomy wybór. Człowiekiem, który z ogromną samoświadomością i pokorą przyjął swój zawód jako zobowiązanie wobec własnego rozwoju i bezcenną możliwość towarzyszenia w nim drugiemu człowiekowi. Bohaterka, przygotowaną przez siebie prezentacją, ciekawostkami i mądrą refleksją, pozwoliła wszystkim trochę głębiej pochylić się nad tym, czym jest ten niełatwy, ale fascynujący proces w trakcie którego trudności w życiu i wewnętrznym rozwoju zaczynamy postrzegać jako szansę, drogowskaz, drogę otwierającą możliwości autentycznego i głębokiego stawania się sobą. Marta Katolo w ciepły sposób, z mądrym dystansem i poczuciem humoru, wskazała na głębokie ujęcie psychoterapii, jako szczególnej formy autentycznego międzyludzkiego spotkania, otwierającego nowe możliwości rozwoju i zmiany. Spotkanie pozostawiło nas z pytaniem o to, co robimy z bezcennym wewnętrznym potencjałem, który mamy w sobie i jak traktujemy własne dyspozycje do twórczego rozwoju jako osoby. I może to właśnie ta, stworzona dzięki kolejnemu „Bochniakowi z pasją”, szansa zadania sobie pytania o to, jak mądrze się o siebie troszczyć, jest najcenniejszym owocem tego spotkania.

 
Image
 
Image
 
Image


 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |