23 IV 2013 Seminarium dla bibliotekarzy
 Pierwsze w tym roku, seminarium dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego poświęcono kartce pocztowej jako formie wydawniczej i romansowi - literaturze, po którą najczęściej sięgają panie.

Spotkanie przygotowane przez instruktorów z Działu Instrukcyjno Metodycznego, zgromadziło w sali klubu Biblioteki grono 35-ciu bibliotekarzy. Rozpoczęła dyrektor PiMBP w Bochni, Dorota Rzepka, która powitała przybyłych na bibliotekarzy, oraz przedstawiła zaproszonych gości.                                                          

Jako pierwsza zabrała głos instruktor PiMBP w Bochni Bernadetta Macheta przedstawiając wykład pt. „Posłaniec uczuć-świat dawnej karty pocztowej”. Filokartystyka – czyli kolekcjonowanie starych kart pocztowych jest obecnie trzecim co do wielkości hobby kolekcjonerskim na świecie. Pocztówki zawdzięczają swoją popularność wielkiemu przedmiotowemu urokowi. Prawie wszystko, co można sobie wyobrazić, zostało na nich uwiecznione. Po dziś dzień są najpopularniejszą formą pamiątek dla turystów. Wynalezienie pocztówki stało się wielkim sukcesem a pomysł jej wprowadzenia pojawił się prawie równocześnie w Niemczech i Monarchii Austro-Węgierskiej. Pierwszym, który zaproponował "otwarcie" korespondencji, był generalny poczmistrz Berlina Heinrich Stephan, którego wniosek został odrzucony i zrealizował go dopiero  Emanuel Herrmann, profesor ekonomii w wiedeńskiej akademii wojskowej. I tak pierwsza karta weszła w obieg 1 października 1869 r. Wzrost popularności kartek został spowodowany wprowadzeniem ilustracji zwiększającej ich estetykę. Zmiany te zapoczątkowały "złoty wiek" pocztówki, jest to okres przełomu IX i XX wieku. Zdumiewająca jest różnorodność wydawanych wtedy kartek od pięknych  litografii, poprzez widokówki wytwarzane różnymi technikami druku, aż do fotografii. Prezentacja  była bogato ilustrowana kartami pocztowymi, zarówno tymi  najstarszymi jak i pięknie ilustrowanymi z późniejszego okresu. Można było zobaczyć stare pocztówki z ternu całej Europy, przepiękne amerykańskie karty bożonarodzeniowe, oraz pocztówki polskie wydawane przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, Salon Malarzy Polskich w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Księgarni Kolejowych "Ruch" i  Bocheńskie Wydawnictwo Dzieł Sztuki. Dzisiaj stare karty pocztowe z widokami miast i budowli  pomagają w odtwarzania ich dawnej świetności.

Po czym Pani Dyrektor jako nowo wybrana przewodnicząca Okręgu Małopolskiego SBP przekazała informację dotycząca działalności oraz najbliższych zamierzeń Koła SBP w Bochni m.in. obchodów Dnia Bibliotekarza, oraz wyjazdu szkoleniowego do nowo wybudowanej Biblioteki w Brzesku.

Kolejnym punktem szkolenia była prezentacja Moniki Rząsy, adiunkta bibliotecznego Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zatytułowana „Współczesna literatura kobieca-trendy, rodzaje, nowości”. Pani Monika przedstawiła krótki zarys i chronologiczny przegląd wszystkich odmian romansu od czasów najdawniejszych aż po współczesne. Z przeprowadzonej syntezy dość jednoznacznie wynika, że najnowsze romanse wpisują się w stereotypy i konwencje tego gatunku. Średniowieczne i renesansowe historie opisujące cudowne i fantastyczne przygody zakochanych rozdzielonych przez zły los, romanse rycerskie, pasterskie, dworskie i alegoryczne, powieści sentymentalne, społeczno-obyczajowe i środowiskowe oraz romanse z serii „Harlequin” i „Da Capo”. Dzięki wnioskom i refleksjom można niewątpliwe lepiej poznać preferencje i gusta literackie współczesnych kobiet oraz zrozumieć powody, dla których sięgają po takie utwory. Warto zatem, a nawet trzeba te książki przeczytać.

Seminarium zakończono omówieniem bieżących spraw bibliotecznych.

 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |