3 X 2016 Wystawa banknotów ze zbiorów Jacka Kobieli
 W poniedziałek 3 październiaka 2016 r. odbyło się w bocheńskiej Bibliotece otwarcie wystawy przygotowanej ze zbiorów Jacka Kobieli „Rok 1916 w banknotach krajów Europy”.

Jacka Kobielę, bocheńskiego artystę plastyka i konserwatora dzieł sztuki, znamy między innymi jako twórcę Muzeum Motyli "Arthropoda". Jednego z nielicznych tego typu muzeów w Polsce, działającego w Bochni od 2009 r. Prezentuje ono kolekcję gromadzoną przez Jacka Kobielę wiele lat, liczącą około 5000 motyli i innych owadów z całego świata. Zbiór motyli to jedna z kilku kolekcji zgromadzonych przez bocheńskiego artystę. Ponadto fascynuje się minerałami i muszlami, wiele czasu poświęca na swoje zainteresowania numizmatyczne zbierając monety i banknoty. Tę kolekcję zaczął tworzyć zainspirowany przez dziadka Stanisława Fischera.

Wystawa „Rok 1916 w banknotach krajów Europy” to prezentacja zaledwie niewielkiego fragmentu zgromadzonego zbioru, pokazująca banknoty, które trafiły do obiegu z czasie pierwszej wojny światowej w różnych krajach Europy i nie tylko. Jacek Kobiela podczas otwarcia wystawy omówił historię banknotów i najczęściej stosowane w nich elementy graficzne. Opowiedział o swojej kolekcji, jej historii i prezentowanych  eksponatach, które były środkami płatniczymi w państwach prowadzących działania wojenne. Zaprezentował zarówno te pięknie wydane, z bardzo bogatą ornamentyką jak i te, które wydawano w pośpiechu, zubażając  ich grafikę a niekiedy zmniejszając rozmiar do wielkości znaczka pocztowego.
 
Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziła opowieść Zofii Sitko pracownika Archiwum Państwowego w Krakowie Oddziału w Bochni o bocheńskich banknotach. Na wystawie zaprezentowano dwa egzemplarze banknotu o nominale 1 korony wydane przez Magistrat Miasta Bochni w 1919 r. Ważne były tylko z dwoma oryginalnymi podpisami a wydano ich 11 tysięcy. Na prezentowanych egzemplarzach widnieją podpisy dr Andrzeja Wcisło, Erwina Windakiewicza i dr Michała Popiela. Wydrukowano je w bocheńskiej drukarni Secesja.  Drugim ważnym eksponatem związanym z naszym miastem były dwa banknoty o nominałach 1 korony i 2 koron wydane przez Zarząd Żup Solnych w Bochni, które obecnie są w posiadaniu Kopalni Soli w Bochni. Kolekcjoner przygotował dla słuchaczy historyczną niespodziankę – po raz pierwszy zaprezentował panoramę Bochni z tego okresu skomponowaną z czterech fotografii.  Ponadto można było zobaczyć oryginalny egzemplarz Głosu Narodu z 22 listopada 1916 r. informujący o śmierci cesarza Franciszka Józefa I i mapę obejmującą Bocheńszczyzną z 1919 r.

Wystawę można oglądać w październiku 2016 r. w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image


 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |