25 X 2016 Bałkany w obiektywie Michała Korty
 W październikowy wieczór w bocheńskiej Bibliotece odbyło się spotkanie z Michałem Kortą - zawodowym fotografem i podróżnikiem, który promował swoją książkę „Balkan Playground”.

Michał Korta urodził się w Bochni. Studiował filologię germańską na UJ oraz fotografię na ASP w Krakowie. Fotografią zajmuje się od ponad 18 lat. Współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza, Międzynarodowym Centrum Kultury, Muzeum Narodowym w Warszawie, Fundacja? Rzecz Pie?kna, oraz wieloma innymi instytucjami kultury i wydawnictwami. Wykłada fotografię oraz pisze o fotografii. Tematyką przewodnią jego prac autorskich jest granica poznania, tożsamość oraz przypadek. Ceni portret konceptualny, kreacyjny. Jego najważniejsze projekty to: Former Russian Republics (2006), Kazakh Dismounted (2010), Female Israeli Soldiers (2013), Balkan Playground (2014), Shadowline (2014-2016). Brał udział w wystawach indywidualnych oraz grupowych.

Prace Michała Korty były publikowane w polskich i zagranicznych czasopismach takich jak: The Boston Globe, Condé Nast, Contemporary Lynx, Architectural Digest Italy, Fashion Magazine, Newsweek, Gazeta Wyborcza, Zwierciadło. Jego twórczość była wielokrotnie prezentowana i nagradzana w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Włoszech, Hiszpanii i Izraelu. W 2001 roku zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie BZ WBK Press Photo w kategorii portret/fotoreportaż. Wystawa z projektem Balkan Playground jest aktualnie pokazywana na Festiwalu Fotograficznym PhEST we Włoszech, a wybrane zdjęcia na Festiwalu Begira Photo w Hiszpanii.

Spotkanie w bocheńskiej Książnicy, na które przyszli zainteresowani fotografią i pracami bohatera wieczoru, Michał Korta rozpoczął od opowieści o swojej pracy, prezentacji publikacji ilustrowanych jego fotografiami, pierwszej autorskiej książki i krótkiego filmu o sobie. Dużo emocji i pytań słuchaczy wzbudziła opowieść o spontanicznej podróży na Bałkany, przeżytych sytuacjach, napotkanych ludziach, utrwalonych miejscach i zabranych w drogę książkach. Autor objaśnił również pochodzenie tytułu promowanej publikacji. Zaprezentwał fotografie, które nie znalazły się w książce. Słuchacze posiadający promowaną książkę mogli otrzymać autograf autora.

 
Image
 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2022 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |