22 V 2012 Bochniacy z Pasją IV
 W ramach cyklu „Bochniacy z pasją” w Bibliotece odbyło się 22 maja 2012 r. czwarte spotkanie, którego bohaterem był Aleksander Rataj promujący książkę „Uścianie. Genealogiczny przyczynek do dziejów Uścia Solnego”.

Aleksander Rata,j pasjonat historii regionalnej, urodził się w 1950 r. w Uściu Solnym i tam mieszkał z krótkimi przerwami do 1987 r. Od lat 70 ubiegłego wieku podejmował i brał udział w realizacji wielu inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Pracował w utworzonym przez mieszkańców w 1973 r. Społecznym Komitecie Rozwoju Regionu Uścia Solnego, który podjął wiele działań na rzecz społeczności lokalnej m.in. zagospodarowanie i odnowienie rynku, budowa szkoły oraz stacji benzynowej.

Uście Solne to miejscowość przez wiele lat leżąca w granicach administracyjnych powiatu bocheńskiego, której historia jest nierozerwalnie związana z dziejami Bochni. Etymologia nazwy „Uście” wiąże się z położeniem przy ujściu rzeki Raby, zaś przymiotnik „Solne” z solą, którą od XIII wieku sprowadzano z bocheńskiej żupy do magazynów solnych nad Wisłą skąd transportowano ją do innych regionów Polski. Dzięki soli miejscowość rozwinęła się gospodarczo i otrzymała w 1360 r. prawa miejskie. Wraz ze spadkiem znaczenia bocheńskiej żupy podupadło i Uście Solne przekształcając się w miejscowość rolniczą i tracąc w 1934 r. prawa miejskie. Po reformie administracyjnej w 1999 r. znalazło się poza granicami powiatu bocheńskiego.

Jako mieszkaniec Bochni Aleksander Rataj nadal interesuje się rodzinną miejscowością i jej sprawami. Opracował i wydał spis mieszkańców Uścia Solnego z końca XIX i początku XX w. pt. „Uścianie. Genealogiczny przyczynek do dziejów Uścia Solnego”. Publikację opatrzył historycznym wstępem, krótkimi biografiami sławnych Uścian: Stanisława z Uścia, Jakuba Papenkowica, Wojciecha Papenkowica, ks. Walentego Gadowskiego, Franciszka Szczepańskiego, Jana Rataja, o. Ludwika Frąsia. Uzupełnił archiwalnymi i współczesnymi fotografiami. Pragnie by ta książka przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o przeszłości, pozwoliła lepiej poznać pokrewieństwa i zjednoczyła lokalną społeczność.

Wieczór uświetniła muzycznie Anna Rataj (fortepian), córka Aleksandra Rataja. Powitała uczestników nastrojowym polonezem a-moll „Pożegnanie ojczyzny” M.K. Ogińskiego a następnie wykonała preludium, etiudę i walc F. Chopina. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono miłośników historii regionalnej, przyjaciół i współpracowników bohatera wieczoru oraz obecnych i byłych mieszkańców Uścia Solnego, którzy gratulowali A. Ratajowi publikacji, poszukiwali w niej własnych przodków, poznawali koligacje rodzinne, snuli refleksje i wspomnienia.

Publikację „Uścianie. Genealogiczny przyczynek do dziejów Uścia Solnego” można jeszcze nabyć w Czytelni dla Dorosłych.

 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |