11 X 2019 Anna Mróz i warsztaty pracy z głosem
 Za nami kolejne spotkanie ze słowem w teatrze! Warsztaty pod hasłem „Kultura i słowo: Warsztaty Pracy z Głosem” poprowadziła Anna Mróz, 11 października 2019 r. w sali klubu Biblioteki.
  
Image
 

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w tym roku w bocheńskiej Bibliotece projektu „Biblioteka teatrem słowa”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Mróz - adiunkt w Instytucie Nauk o Wychowaniu, doktor nauk społecznych w dyscyplinie naukowej: pedagogika. U źródła jej pasji, zainteresowań badawczych stoją studia polonistyczne, które ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła także Studia Podyplomowe Kwalifikacyjne Logopedii i Medialnej Emisji Głosu na Uniwersytecie Śląskim. Jako pedagog i naukowiec bierze udział w licznych projektach naukowych i dydaktycznych, aktywnie i intensywnie wspierając i realizując twórcze działania w przestrzeni społecznej i troszcząc się o własny rozwój. Wśród inicjatyw, w których uczestniczyła znajduje się Akademia Mediacji, projekt w szczególny sposób dedykowany młodzieży, wspierający jej wrażliwość społeczną i kompetencje interpersonalne. Wśród projektów naukowych warto wymienić projekty ALBIE (Adults Literacies as Benefit to Inclusion and Equity) oraz SELI (Smart Ecosystem for Learning and Inclusion). Pierwszy z nich związany był z wypracowanie kompleksowego, innowacyjnego modelu pracy z grupą młodych dorosłych, będących poza rynkiem pracy i systemem edukacyjnym, drugi dotyczy opracowania i wdrożenia otwartego dostępu do narzędzi i środowisk opartych na technologii informacyjno-komunikacyjnych w Unii Europejskiej i Ameryce Łacińskiej. Dzieli się swoją wiedzą i poszerza własne doświadczenie biorąc udział w licznych wyjazdach dydaktycznych w ramach programu wspierającego rozwój pracowników nauki i współpracę z uczelniami wyższymi całego świata Erasmus +. Jako dydaktyk i naukowiec dzieliła się zatem swoim doświadczeniem w Czechach, na Litwie, w Estonii, we Włoszech, w Portugalii i w Hiszpanii. 

Jest osobą niezwykle wrażliwą na piękno słowa, sztuki i natury, o czym mogliśmy się przekonać podczas zajęć w bocheńskiej Książnicy. Wie, jak naprawdę słuchać słowa. Swoją pracą służy pedagogicznej refleksji nad tajemnicą ludzkiego języka. Wie, jak usłyszeć głos, a przede wszystkim: drugiego człowieka. Z otwartym sercem wychodzi mu naprzeciw. Daje temu dowód wspierając i uczestnicząc w różnorodnych inicjatywach, których przedmiotem troski są autentyczne potrzeby społeczne.

Warsztaty w Bibliotece zostały w sposób szczególny dedykowane pracy z głosem. Dzięki temu spotkaniu młodzi ludzie mogli spróbować różnorodnych ćwiczeń emisyjnych, zastanowić się nad budową i konstruktywnym wykorzystywaniem naszego aparatu oddechowego, właściwą artykulacją i zabrać ze sobą kilka pomysłów do dalszej samodzielnej lub grupowej pracy z oddechem, głosem i dykcją. Przekonaliśmy się, że naprawdę warto w bardziej świadomy sposób pochylić się nad brzmieniem i wyrazistością głosu. Bo przecież głos jest jednym z najintymniejszych i najpiękniejszych środków wyrażających nasze wnętrze, jakie nam dano!

 
Image
 
Image
 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |